Jeni lodhur duke i kaluar fundjavat duke parë Netflix dhe duke lëvizur nëpër mediat sociale? Pse të mos e përdorni kohën tuaj të lirë për të fituar para shtesë?

Me rritjen e ekonomisë së koncerteve, tani ka më shumë mundësi se kurrë për të fituar para jashtë punës tuaj 9-5. Nëse jeni duke kërkuar të kurseni për pushime ose të paguani borxhin, një nxitim anësor mund të jetë përgjigja.

Ngutjet anësore jo vetëm që ofrojnë përfitime financiare, por gjithashtu ofrojnë një shans për të eksploruar interesa të reja dhe për të zhvilluar aftësi. Megjithatë, jo të gjitha pengesat anësore krijohen të barabarta. Disa kërkojnë një angazhim të konsiderueshëm kohor ose një grup aftësish unike, ndërsa të tjerat mund të bëhen nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë disa nga nxitimet më të mira anësore për fundjavën, në mënyrë që të filloni të fitoni të ardhura shtesë pa sakrifikuar kohën tuaj të lirë.

Idetë kryesore të ngutjes anësore për fundjavën

Këtu janë disa ngacmime të mundshme anësore të fundjavës që mund t'i filloni menjëherë:

Shitje në tregjet dixhitale

Një nga mënyrat më të shpejta dhe më të lehta për të fituar para gjatë fundjavave është të shesësh artikuj në internet. Pavarësisht nëse janë rroba, libra, elektronikë, antike ose diçka tjetër, mund të krijoni një llogari me eBay, Etsy ose çdo treg tjetër në internet dhe të filloni të listoni artikujt tuaj menjëherë. Do t'ju duhet të merrni parasysh kohën e shpenzuar për të hulumtuar çmimet, për të bërë fotografi dhe për të shkruar përshkrime, por nëse i luani letrat siç duhet, mund të fitoni një shumë të mirë parash nga shitja në internet.

Shkrimtar i pavarur

Nëse keni një aftësi për fjalë, pse të mos e përdorni duke u bërë një shkrimtar i pavarur? Ju mund të gjeni punë shkrimi në një sërë temash, nga përmbajtja në internet deri te postimet në blog dhe madje edhe libra. Megjithëse shkalla e pagës mund të ndryshojë, zakonisht mund të bëni të ardhura të mira si shkrimtar i pavarur gjatë fundjavës.

Nëse fitoni të paktën 600 dollarë përmes shkrimit të pavarur, do të merrni një Forma 1099 nga klienti juaj. Është e këshillueshme që të krijohet një LLC për të zbritur koston e pajisjeve dhe materialeve të përdorura në ofrimin e shërbimeve tuaja.

Ulur për kafshë shtëpiake

Shumë pronarë kafshësh shtëpiake po kërkojnë dikë të besueshëm për t'u kujdesur për kafshët e tyre të dashura ndërkohë që janë larg, kështu që pse të mos e konsideroni uljen e kafshëve si një mënyrë për të fituar para shtesë? Ju mund të postoni reklama në zonën tuaj lokale ose madje të regjistroheni me një shërbim në internet si Rover.

Merrni Sondazhe

Sondazhet zakonisht janë të shkurtra dhe mund t'i plotësoni sa herë që keni disa momente të lira. Faqet e anketave zakonisht paguajnë rreth 1-5 dollarë për sondazh, kështu që megjithëse mund të mos jetë një shumë e madhe, ju mund të fitoni para të mira për disa javë ose muaj. 

Shofer i Dorëzimit të Ushqimit

Nëse keni një makinë dhe po kërkoni një mënyrë të thjeshtë për të fituar para shtesë, konsideroni të bëheni një shofer shpërndarjeje ushqimi. Me aplikacione si Uber Eats, DoorDash dhe Grubhub, mund të marrësh porosi nga restorantet lokale dhe t'ua dorëzosh klientëve në zonën tënde. Gjëja më e mirë për të qenë një shofer transporti është se mund të punoni sa më shumë ose aq pak sa të doni. 

Zhvilluesi i faqes në internet

Edhe pse mund të duhet pak kohë për të ndërtuar portofolin tuaj, ju mund të bëni një shumë të mirë parash si një zhvillues ueb. Ju mund të filloni duke ofruar shërbime të tilla si dizajni i faqes në internet, dizajni i logos, apo edhe optimizimi i SEO dhe të dilni prej andej. Plus, nuk keni pse të punoni me kohë të plotë nëse nuk dëshironi – ju mund të zgjidhni kur dhe sa punë do të merrni përsipër.

Mesuesi anglishtes

Ka një shumëllojshmëri opsionesh në dispozicion për ata që kërkojnë të mësojnë anglisht gjatë fundjavave. Një opsion është mësimi i individëve, qoftë një për një ose në grupe të vogla. Mësimi privat ju lejon të vendosni tarifat dhe orët tuaja, në mënyrë që të gjeni lehtësisht një bazë studentore që përshtatet me orarin tuaj. Përndryshe, ka platforma mësimore në internet si iTalki ku mund t'u mësoni anglisht studentëve nga e gjithë bota.

Trainer i Fitnesit 

Pavarësisht nëse jeni një trajner personal i certifikuar ose sapo filloni, mësimi i një klase fitnesi mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të fituar të ardhura shtesë. Kur planifikoni klasën tuaj të fitnesit, merrni parasysh se në çfarë lloj ushtrimesh do të përqendroheni dhe cilat aftësi duhet të kenë pjesëmarrësit tuaj. Ju do të duhet të merrni parasysh madhësinë e klasës, çfarë pajisje do t'ju nevojiten dhe nëse do të paguani ose jo një tarifë. Pasi të keni rregulluar të gjitha këto detaje, mund të filloni të reklamoni klasën tuaj dhe së shpejti do të jeni në rrugën tuaj për të fituar para shtesë!

Ambasadori markë

Si ambasador i markës, ju do të jeni përgjegjës për përfaqësimin e produkteve ose shërbimeve të një kompanie përpara klientëve të mundshëm. Kjo mund të përfshijë pjesëmarrjen në ngjarje, shpërndarjen e mostrave dhe bisedën me njerëzit për markën. Ju gjithashtu duhet të keni aftësi të shkëlqyera komunikimi dhe një personalitet largues për të qenë të suksesshëm.

Rrobaqepës i pavarur

Si rrobaqepës i pavarur, do të jeni në gjendje të fitoni para shtesë duke marrë porosi me porosi nga klientët dhe duke krijuar artikuj veshjesh të një lloji. Ju nuk keni nevojë të hapni një dyqan rrobaqepësie për të fituar para - thjesht mund të merrni porosi dhe t'i qepni ato në shtëpinë tuaj. Plus, nëse keni një rrjet të madh miqsh dhe familjarësh, kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të reklamuar shërbimet tuaja!

Misteri Blerës

Blerësit mister punësohen nga kompanitë për të vlerësuar shërbimin e tyre ndaj klientit, cilësinë e produktit dhe përvojën e përgjithshme të klientit. Për të qenë një blerës i suksesshëm misterioz, duhet të jeni të orientuar drejt detajeve, të keni aftësi të shkëlqyera komunikimi dhe të jeni në gjendje të jepni reagime të sinqerta për përvojën tuaj.

Faqja skenë

Inskenimi i shtëpisë është një pjesë e rëndësishme e shitjes së një shtëpie, pasi mund të ndihmojë që hapësira të duket më tërheqëse për blerësit e mundshëm. Nëse keni aftësi për dizajnin e brendshëm ose dini se si t'i bëni shtëpitë të duken më së miri, atëherë duhet të konsideroni ofrimin e shërbimeve tuaja si skenator në shtëpi gjatë fundjavave. Ju mund t'i ndihmoni pronarët e shtëpive të organizojnë dhe të riorganizojnë mobiljet dhe dekorin në shtëpinë e tyre në mënyrë që të duket më e mira.

Tour Guide

Udhërrëfyesit turistik u ofrojnë vizitorëve një përvojë argëtuese dhe informuese, duke i çuar ata nëpër monumente ose atraksione të ndryshme dhe duke ofruar fakte dhe anekdota interesante gjatë rrugës. Është një mundësi e shkëlqyer për të takuar njerëz të rinj, për të eksploruar qytetin tuaj dhe për të fituar para shtesë. Plus, ju mund të vendosni orët dhe tarifat tuaja.

Traineri sportiv

Si trajner sportiv, ju do të jeni përgjegjës për t'u mësuar bazat e sportit fëmijëve ose të rriturve të të gjitha moshave. Ju do të duhet të jeni të durueshëm dhe të organizuar për të udhëhequr në mënyrë efektive ekipin tuaj ose lojtarin individual. Plus, ju mund të vendosni vetë orët dhe tarifat tuaja, duke e bërë të lehtë përshtatjen e koncerteve anësore në orarin tuaj të fundjavës.

tutoring

Me tutoring, ju mund të zgjidhni orët tuaja dhe të vendosni tarifat tuaja. Ju gjithashtu mund të zgjidhni llojin e lëndës ose nivelit të studentit me të cilin dëshironi të punoni. Një gjë e mirë në lidhje me mësimdhënien është se ajo mund të bëhet nga kudo - nuk keni nevojë të takoni studentin ballë për ballë. Ju mund të përdorni mjete online si Skype ose Zoom për të mësuar studentët nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Ju mund ta përshtatni lehtësisht mësimin në orarin tuaj të fundjavës.

Blogging

Me rritjen e mediave dixhitale, blogerët kanë një mundësi për të ndarë perspektivat dhe ekspertizën e tyre unike me një audiencë të gjerë. Pavarësisht nëse jeni të apasionuar pas modës, teknologjisë, udhëtimit ose ndonjë teme tjetër, ka shumë potencial në blog. Ju mund të filloni një blog, të shkruani përmbajtje dhe të fitoni para nga ajo me reklama ose lidhje shoqëruese. Ju gjithashtu mund të punoni në blogun tuaj sa herë që keni kohë, duke e bërë atë një ngutje të madhe anësore për fundjavat e ngarkuara.

podcasting

Fillimi i një podcast është relativisht i lirë dhe nuk kërkon ndonjë pajisje ose softuer të veçantë. Hapi i parë për të filluar është të vendosni për një temë dhe format për podcast-in tuaj. Më pas, mund të filloni regjistrimin dhe prodhimin e episodeve. Pasi të keni publikuar disa përmbajtje, mund ta fitoni para me reklama ose sponsorizime.

vlogging

Filloni kanalin tuaj në YouTube mund të jetë një nxitim anësor emocionues dhe shpërblyes. Jo vetëm që mund të fitoni para nga të ardhurat nga reklamat, por gjithashtu keni mundësinë të arrini njerëz nga e gjithë bota me videot tuaja. Përpara se të hapni kanalin tuaj, vendosni se çfarë lloji të përmbajtjes dëshironi të prodhoni. Ju mund të krijoni video për pothuajse çdo temë, nga mësimet e bukurisë dhe modës deri te rishikimet e lojërave video. Pasi të keni ngarkuar disa përmbajtje, mund të filloni të fitoni para nga kanali juaj me reklama dhe sponsorizime.

Affiliate Marketing

Marketingu i filialeve është një lloj marketingu i bazuar në performancë në të cilin ju (filiali) fitoni një komision për referimin e klientëve ose vizitorëve në një uebsajt tjetër ose shërbim online. Si një tregtar bashkëpunëtor, ju mund të promovoni produkte nga kompani të tjera dhe të merrni një komision kur dikush përfundon një blerje ose regjistrohet për një shërbim. Është një mënyrë e shkëlqyer për të fituar para gjatë fundjavës me përpjekje minimale.

Asistenti Virtual

Nëse jeni duke kërkuar për një nxitim fleksibël anësor që mund të bëni gjatë fundjavave, konsideroni të bëheni një asistent virtual. Asistentët virtualë punësohen nga bizneset dhe sipërmarrësit për të përfunduar detyra të tilla si planifikimi i takimeve, organizimi i skedarëve dhe përgjigjja ndaj emaileve të klientëve. Për t'u bërë një asistent virtual i suksesshëm, duhet të keni aftësi të shkëlqyera organizative, aftësi të forta komunikimi dhe të jeni të kënaqur me përdorimin e teknologjisë.

Nëse fitoni të paktën 600 dollarë përmes ndihmës virtuale, do të merrni një formular 1099 nga klienti juaj. Është e këshillueshme që themeloni një SH.PK për të zbritur kostot e pajisjeve dhe materialeve të shkaktuara në ofrimin e shërbimeve tuaja.

Pronë me qira

Nëse keni një dhomë rezervë apo edhe një shtëpi të tërë, mund të mendoni t'ua jepni me qira turistëve gjatë fundjavave. Jo vetëm që do të fitoni para shtesë, por gjithashtu do të keni mundësinë të takoni njerëz interesantë nga e gjithë bota.

kamerier

Puna si kamarier gjatë fundjavave mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të fituar para shtesë. Jo vetëm që është mjaft e lehtë të gjesh një punë në shumicën e qyteteve, por gjithashtu ju lejon të punoni me orë fleksibël dhe të merrni disa këshilla të mira. Në varësi të vendit ku punoni, madje mund të përfundoni duke punuar me miqtë dhe duke takuar njerëz të rinj.

Barist

Ndërsa trajnimi zyrtar nuk kërkohet për t'u bërë banakier, rekomandohet shumë. Ju mund të merrni klasa ose të merrni trajnime në punë për të mësuar aftësitë që ju nevojiten për të pasur sukses në këtë fushë. Plus, ju mund të vendosni orët dhe tarifat tuaja, duke e bërë të lehtë përshtatjen në orarin tuaj të fundjavës.

Asistent i Planifikuesit të Ngjarjeve

Si asistent i planifikuesit të ngjarjeve, përgjegjësitë tuaja do të ndryshojnë në varësi të nevojave të secilës ngjarje. Në përgjithësi, ju do të ndihmoni me planifikimin dhe koordinimin e ngjarjeve të tilla si dasma, funksione të korporatës dhe raste të tjera të veçanta. Ju mund të jeni përgjegjës për menaxhimin e shitësve, vendosjen e dekoratave dhe ndihmën me detyrat administrative. 

Punëtor i mirëmbajtjes së lëndinës

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të fituar para shtesë gjatë fundjavave, të bëhesh një punonjës i mirëmbajtjes së lëndinës mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm. Mund të jetë një punë tepër e kënaqshme pasi mund të krenoheni me transformimin e lëndinave në hapësira të bukura të jashtme. Përgjegjësitë e një punonjësi të mirëmbajtjes së lëndinës përfshijnë kositjen, prerjen, prerjen, plehërimin, ajrosjen dhe më shumë. 

Person i dorës

A njeri i dorës është dikush që bën punë të çuditshme dhe riparime të vogla nëpër shtëpitë dhe bizneset e njerëzve. Ju mund t'i reklamoni lehtësisht shërbimet tuaja në internet ose të shkoni derë më derë për të ofruar shërbimet tuaja. Kjo lloj pune është e përkryer për fundjavën, sepse njerëzit shpesh kanë nevojë që dikush të hyjë dhe të bëjë riparime ose punë të çuditshme të shtunën ose të dielën. 

kujdestar plazhi

Si roje plazhi, ju do të jeni përgjegjës për të garantuar sigurinë e notarëve në pishina dhe plazhe. Do t'ju duhet të kaloni kurse specifike në mënyrë që të certifikoheni, por sapo ta bëni, mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të fituar para shtesë gjatë fundjavave. Ju madje mund të vendosni orët dhe tarifat tuaja, duke e bërë të lehtë përshtatjen në orarin tuaj të fundjavës.

Shofer Rideshare

Me rritjen e kompanive të shpërndarjes së udhëtimeve si Uber dhe Lyft, është më e lehtë se kurrë të bëhesh shofer dhe të fillosh të fitosh para nga ana tjetër. Gjëja më e mirë e të qenit një shofer i rideshare është se ju mund të vendosni vetë orët tuaja dhe të zgjidhni kur dëshironi të punoni. Ju as nuk duhet të keni një makinë - shumë kompani të ndarjes së udhëtimit ofrojnë opsione me qira që të mund të dilni në rrugë sa më shpejt të jetë e mundur.

Dado ose Kujdestare

Qoftë nëse bëhet fjalë për kujdesin me kohë të plotë ose kujdestarinë e fëmijëve me kohë të pjesshme, të qenit dado ose kujdestare është një mënyrë e shkëlqyer për të fituar para shtesë. Si dado ose kujdestare, ju ofroni kujdes dhe mbikëqyrje cilësore për fëmijët ndërsa prindërit e tyre janë larg. Në varësi të nevojave të familjes, kjo mund të përfshijë sigurimin e vakteve, luajtjen e lojërave, ndihmën me detyrat e shtëpisë dhe marrjen e fëmijëve në aktivitete.

Roje sigurie ose gënjeshtar

Rojet e sigurisë dhe mashtruesit zakonisht punojnë në bare, klube dhe objekte të tjera argëtimi për të garantuar sigurinë dhe rendin midis të ftuarve. Si roje sigurie ose gënjeshtare, ju do të jeni përgjegjës për monitorimin e ambienteve, kontrollimin e ID-ve dhe ndërhyrjen në çdo situatë të rrezikshme ose të padisiplinuar. 

Për t'u bërë roje sigurie ose gënjeshtar, duhet të keni aftësinë fizike për të bërë punën, të tilla si forca dhe qëndrueshmëria. Ju gjithashtu duhet të keni njohuri për protokollet dhe procedurat e sigurisë, si dhe të keni aftësi të shkëlqyera ndërpersonale.

3 arsye pse duhet të filloni një ngutje anësore gjatë fundjavës

3 arsye për të filluar një nxitim anësor

E gjeni ndonjëherë veten me kohë shtesë në fundjavë dhe nuk jeni plotësisht të sigurt se çfarë të bëni me të? Një ngutje anësore mund të jetë zgjidhja perfekte për ju. Fillimi i një ngutjeje anësore gjatë fundjavës mund të ofrojë një sërë përfitimesh, nga sigurimi i të ardhurave shtesë deri te ndihma për të fituar aftësi të vlefshme. Këtu janë tre arsye pse duhet të mendoni të filloni një ngutje anësore gjatë fundjavës:

1 . Bëni para shtesë: Një nga përfitimet më të dukshme të një ngutjeje anësore është se mund t'ju ndihmojë të fitoni para shtesë gjatë fundjavave. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë për të plotësuar të ardhurat tuaja ose thjesht keni nevojë për para shtesë për shpenzimet e përditshme, marrja e një ngutjeje anësore është një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë këtë. Plus, shumë lëvizje anësore ofrojnë orë fleksibël, duke e bërë të lehtë përshtatjen e tyre në orarin tuaj.

2. Fitoni aftësi dhe përvojë të reja: Një përfitim tjetër i madh për nxitimet anësore është se ato mund t'ju ndihmojnë të fitoni aftësi dhe përvojë të vlefshme. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të mësoni një zanat të ri ose thjesht të rifilloni ato ekzistueset, nxitimet anësore ofrojnë mundësinë e përsosur për ju për ta bërë këtë. Plus, të kesh aftësi dhe përvojë shtesë nën rripin tënd mund t'ju ndihmojë kur bëhet fjalë për aplikimin për punë në të ardhmen.

3. Shijoni fleksibilitetin: Së fundi, nxitimet anësore ofrojnë fleksibilitet të jashtëzakonshëm. Ndryshe nga një punë tradicionale, një ngutje anësore ju lejon të punoni kur dhe ku dëshironi - duke e bërë të lehtë përshtatjen në orarin tuaj. Plus, meqenëse shumica e lëvizjeve anësore mund të bëhen nga distanca ose në internet, ju mund t'i bëni ato nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Si të filloni një ngutje anësore gjatë fundjavës në 5 hapa?

5 hapa për të nisur një ngutje anësore

Ideja për të pasur një ngutje anësore po bëhet gjithnjë e më popullore pasi njerëzit kërkojnë të plotësojnë të ardhurat e tyre ose të ndjekin një pasion. Fillimi i biznesit tuaj në fundjavë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar lirinë financiare dhe për të qenë krijues me kohën tuaj. Këtu janë pesë hapa për t'ju ndihmuar të nisni nxitimin tuaj të fundjavës.

1. Identifikoni pikat tuaja të forta: Hapi i parë në fillimin e një ngutjeje anësore është të identifikoni pikat tuaja të forta. Mendoni se çfarë aftësish keni që mund të jenë të tregtueshme dhe më pas kuptoni se si mund t'i përdorni ato aftësi për të fituar para.

2. Hulumtoni tregun tuaj: Pasi të keni identifikuar fushën tuaj të ekspertizës, është koha për të bërë disa kërkime të tregut për shërbimin ose produktin tuaj. Kërkoni se cilët janë klientët tuaj të mundshëm dhe nevojat e tyre në mënyrë që të mund të përshtatni ofertën tuaj në përputhje me rrethanat.

3. Krijo një plan biznesi: Më pas, krijoni një plan biznesi për mënyrën se si do të filloni ngutje tuaj anësore. Merrni parasysh gjithçka, nga burimet dhe materialet që ju nevojiten deri te çmimet, strategjitë e marketingut dhe çdo kërkesë ligjore ose kontabël që mund t'ju duhet të përmbushni për të filluar.

4. Promovoni nxitimin tuaj: Pasi të keni krijuar planin tuaj të biznesit, është koha të filloni të promovoni nxitimin tuaj. Përdorni mediat sociale, gojë-më-gojë, dhe çdo metodë tjetër promovuese që mund të mendoni për të nxjerrë në pah fjalën për atë që po ofroni.

5. Monitoroni dhe rregulloni: Së fundi, pasi ngutja juaj anësore është në funksion, është e rëndësishme të monitoroni performancën e saj dhe të rregulloni planin tuaj të biznesit në përputhje me rrethanat. Mos kini frikë të bëni ndryshime ose të rrezikoni për të përmirësuar ofertën tuaj.

Duke ndjekur këto pesë hapa, do të jeni në rrugën tuaj për të nisur një ngutje të suksesshme anësore gjatë fundjavës. Me disa përpjekje dhe përkushtim, së shpejti mund të korrni shpërblimet.

Kthejeni kohën tuaj të lirë në para shtesë me nxitime anësore

Fundjava mund të jetë një kohë e shkëlqyer për të filluar një ngutje anësore. Ka mundësi të pafundme për ata që janë krijues dhe të etur për të fituar para shtesë. Pavarësisht nëse po kërkoni një mënyrë për të plotësuar të ardhurat tuaja ose dëshironi të eksploroni ide biznesi, mund ta përdorni fundjavën si një kohë ideale për t'u fokusuar në ëndrrat dhe ambiciet tuaja.

Sidoqoftë, mund të jetë e vështirë të balanconi punën tuaj me kohë të plotë dhe nxitimet tuaja të fundjavës. Lejo doola për të trajtuar kontabilitetin e koncerteve tuaja anësore, detyrimet tatimore dhe më shumë. Na kontaktoni menjëherë!

FAQs 

FAQ

Sa para mund të pres të fitoj nga një nxitim anësor në fundjavë?

Shuma e parave që mund të fitoni nga një nxitim anësor në fundjavë varet nga lloji i punës që bëni dhe sa kohë i kushtoni. Për shembull, ngasja për Uber mund të sjellë disa qindra dollarë në fundjavë, ndërsa shitja e artikujve në internet mund të sjellë disa qindra dollarë në muaj.

Si mund të gjej mundësi për nxitime anësore në fundjavë?

Ka shumë burime të disponueshme në internet që mund t'ju ndihmojnë të gjeni ngutje anësore për fundjavën. Disa faqe të njohura përfshijnë TaskRabbit, Fiverr dhe Upwork. Mund të gjeni gjithashtu mundësi duke kontaktuar bizneset e vogla lokale ose duke marrë pjesë në panaire pune.

A ia vlejnë përpjekjet përpjekjet anësore në fundjavë?

Nëse një ngutje anësore në fundjavë ia vlen përpjekja varet nga situata juaj. Disa njerëz e shohin atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të fituar para shtesë, ndërsa të tjerë e shohin atë shumë stresuese ose kërkon kohë.

A duhet të paguaj taksa për të ardhurat e mia nga nxitimi?

Po, çdo e ardhur e fituar nga një nxitim anësor duhet të raportohet në deklaratën tuaj tatimore dhe mund t'i nënshtrohet taksave të vetëpunësimit.

A mund të kthehet një nxitim anësor në fundjavë në një punë me kohë të plotë?

Ndonëse nuk është e garantuar, shumë sipërmarrës të suksesshëm i kanë kthyer përpjekjet e tyre anësore në biznese me kohë të plotë. Nëse jeni të apasionuar pas ngutjes suaj anësore dhe jeni të gatshëm të bëni punën, është e mundur ta ktheni atë në diçka më shumë.

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.