Sot, ne po vendosim ballë për ballë dy gjigantë të fintech: Novo vs Wise. Novo dhe Wise po tronditin skenën financiare.

Novo vs Wise: Një krahasim

Sot, ne po vendosim ballë për ballë dy gjigantë të fintech: Novo vs Wise. Novo dhe Wise po tronditin skenën financiare.

Të dyja këto mjete ofrojnë transferta ndërkombëtare pa probleme, struktura transparente tarifash dhe veçori të personalizuara. Por cili mbretëron suprem?

Në këtë artikull, ne do të zbërthejmë ndryshimet kryesore midis Novo dhe i mençur. Nga strukturat e tarifave te transaksionet ndërkombëtare, ne ju kemi mbuluar.

Çfarë është Novo?

i ri është një zgjidhje bankare në internet e përshtatur për sipërmarrësit, startup-et dhe profesionistët e pavarur. Me të, ju mund të menaxhoni me lehtësi financat tuaja, të gjurmoni shpenzimet dhe të merrni njohuri për rrjedhën tuaj të parave.

Novo ofron llogari kontrolli biznesi për të thjeshtuar menaxhimin financiar. Ndryshe nga opsionet tradicionale bankare me tarifa të fshehura dhe struktura të ndërlikuara, Novo ofron një plan të qartë tarifash. Pra, ju e dini saktësisht se për çfarë po paguani. 

Novo gjithashtu integrohet në paketën tuaj financiare për transaksione transparente dhe të përshtatshme. Pavarësisht nëse përdorni softuer kontabël, mjete faturimi ose platforma të tjera financiare, Novo mund të sinkronizohet pa mundim dhe të thjeshtojë proceset tuaja të menaxhimit financiar.

Çfarë është i mençur?

i mençur është një platformë fintech që është e specializuar në transfertat ndërkombëtare të parave. Është në dispozicion në mbi 80 vende. Wise plotëson nevojat e tregtarëve dhe investitorëve të ndërmjetëm duke dërguar para përtej kufijve me transparencë.

Në thelbin e tij, Wise ofron një llogari me shumë monedha dhe një kartë debiti pa kufij. Kjo ju lejon të mbani dhe menaxhoni para në monedha të ndryshme pa kryer tarifa të mëdha. Ai gjithashtu siguron që ju të përfitoni sa më shumë vlerë nga transfertat tuaja me kursin e tij real të këmbimit. Ndërfaqja e tij miqësore për përdoruesit thjeshton transaksionet ndërkombëtare për tregtarët dhe investitorët e ndërmjetëm.

Një ndarje e Novo

Opsionet Novo Banking

Është më mirë të hulumtoni një zgjidhje përpara se të zgjidhni. Disa detaje që duhet të dini rreth Novo janë diskutuar më poshtë:

Novo Business Banking

Novo Business Banking është një zgjidhje financiare e përshtatur për sipërmarrësit, startup-et dhe bizneset e pavarura. Ai ofron llogari kontrolluese biznesi miqësore për përdoruesit për të thjeshtuar menaxhimin tuaj financiar pa tarifa të fshehura ose kompleksitete.

Novo vjen me veçori thelbësore bankare si bankat në internet, depozitat në celular dhe transfertat elektronike. Këto mjete ju fuqizojnë për të trajtuar transaksionet tuaja të përditshme të biznesit në mënyrë efikase dhe të përshtatshme. Novo shquhet për strukturën transparente të tarifave. Nuk ka tarifa të fshehura që fshihen në shtypin e imët.

Novo siguron një përvojë të qetë dhe kohezive të menaxhimit financiar pasi integrohet pa probleme me të ndryshme mjete financiare dhe platforma si programet e kontabilitetit, mjetet e faturimit ose aplikacionet e gjurmimit të shpenzimeve.

Në thelbin e tij, Novo Business Banking ofron një zgjidhje të drejtpërdrejtë dhe pa probleme për sipërmarrësit dhe pronarët e bizneseve që kërkojnë transparencë, thjeshtësi dhe efikasitet në shërbimet e tyre bankare.

Kush mund të hapë një llogari Novo?

Çdo pronar biznesi që banon dhe ka një biznes të regjistruar në SHBA mund të hapë një llogari Novo. Biznesi mund të regjistrohet si:

 • Pronësi e vetme

 • LLC

 • Korporatë

 • Partneriteti i Përgjithshëm

 • Organizatë jo fitimprurëse

Ka edhe një kapje. Nëse nuk jeni shtetas amerikan, por banoni këtu, mund të aplikoni përsëri për një llogari Novo. Në atë rast, Novo do të verifikojë që ju jetoni këtu me W8 tuaj. Megjithatë, ju duhet të jeni shtetas i SHBA-së për të hapur një llogari pronësie të vetme me Novo.

Aplikacioni dhe karta Novo

Aplikacioni dhe karta Novo ofrojnë një përvojë bankare të thjeshtë dhe të përshtatshme. Aplikacioni Novo shërben si qendra juaj virtuale bankare. Kjo ju lejon të menaxhoni financat e biznesit tuaj në çdo kohë, kudo. Gjithashtu ju lejon të kontrolloni lehtësisht gjendjen e llogarisë suaj, të gjurmoni transaksionet dhe çeqet e depozitave duke përdorur kamerën tuaj të smartfonit.

Karta e debitit Novo plotëson aplikacionin duke ofruar akses të qetë në fondet tuaja. Pranohet në mbarë botën kudo që pranohet Mastercard. Karta Novo ju mundëson të bëni blerje, të tërhiqni para nga ATM-të dhe të paguani faturat me lehtësi. Karta vjen gjithashtu me veçori sigurie si njoftimet e menjëhershme për transaksionet dhe aftësia për të ngrirë kartën tuaj.

Karakteristikat më të mira të Novo

 • Karakteristikat e Bankës së Biznesit

 • Freelancer-Friendly

 • Integrim

 • Tarifat transparente

 • Lehtë për t'u përdorur

Një ndarje e të mençurve

Tani, le të thellohemi në disa detaje thelbësore rreth Wise:

Opsione të mençura bankare

Wise ofron opsione të ndryshme bankare për individë dhe biznese të angazhuara në transaksione ndërkombëtare. Oferta kryesore e saj është llogaria me shumë monedha. Kjo veçori i lejon përdoruesit të mbajnë dhe menaxhojnë me lehtësi paratë në monedha të ndryshme. Është i dobishëm për këdo që duhet të bëjë transaksione në valuta të huaja ose është një udhëtar i rregullt.

Përveç kësaj, i mençur ofron një kartë debiti pa kufi. Kjo kartë ju lejon të blini dhe tërhiqni para në vende të ndryshme pa kryer tarifa të mëdha transaksionesh të huaja.

Wise gjithashtu specializohet në transfertat ndërkombëtare të parave. Ofron kurse këmbimi konkurrues dhe tarifa transparente për të siguruar që të përfitoni sa më shumë vlerë nga transfertat tuaja. Përdoruesit mund të dërgojnë para në mbi 80 vende, shpesh me kosto më të ulëta në krahasim me bankat tradicionale.

Kush mund të hapë një llogari të mençur?

Sipas faqes së tyre të internetit, Wise punon pothuajse kudo. Individët, bizneset dhe profesionistët e pavarur mund të hapin një llogari Wise. Llojet e bizneseve përfshijnë:

 • Tregtarët individualë dhe përkthyes të lirë

 • Kompanitë e kufizuara dhe publike

 • Partneritetet

 • Organizata bamirëse dhe besime në Zonën Ekonomike Evropiane (ZEE), Kanada, SHBA, MB, Zvicër, Australi dhe Zelandën e Re

Ne gjithashtu rekomandojmë të konsultoheni me Aktivitete të urta të ndaluara për një kuptim të thellë të kritereve të pranueshmërisë.

Aplikacioni dhe karta e mençur

Wise ofron aplikacione celulare të pajtueshme me iPhone, iPad dhe pajisjet Android. Kjo u mundëson përdoruesve të dërgojnë para ndërkombëtarisht nga kudo me një lidhje interneti. Përdoruesit gjithashtu mund të gjurmojnë lehtësisht statuset e transferimit dhe t'i anulojnë ato nëse është e nevojshme.

Aplikacioni ofron informacion të plotë për inicimin e transfertave bankare, qoftë në internet ose në një degë lokale. Për më tepër, përdoruesit mund të bëjnë pagesa me kartë debiti ose krediti drejtpërdrejt përmes aplikacionit Wise.

Karakteristika të tjera të disponueshme në aplikacion përfshijnë:

 • Duke ftuar miqtë të bashkohen me Wise

 • Ngarkimi i dokumenteve të verifikimit

 • Vendosja e transfertave të bllokimit të shumës për rrugë specifike të monedhës

 • Nisja e transfertave të reja duke përdorur detajet e ruajtura të marrësit

 • Kryerja e pagesave përmes Apple Pay (iOS) dhe Google Pay (Android)

 • Vendosja e verifikimit me dy hapa për siguri të shtuar.

Karta Wise ju lejon të shpenzoni para në monedha të shumta me tarifa të ulëta konvertimi. Ai siguron kurse reale të këmbimit pa shenja të fshehura. Aplikacioni ka gjithashtu veçori të avancuara sigurie si njoftimet e menjëhershme të transaksioneve dhe aftësinë për të ngrirë dhe shkrirë kartën tuaj menjëherë përmes aplikacionit Wise.

Për më tepër, karta Wise është falas për t'u porositur dhe nuk ka tarifa mujore.

Karakteristikat më të mira të Wise

 • Transfertë Ndërkombëtare të Parave

 • Fokusimi në Transparencë

 • Monedha të shumëfishta

 • Transferime të shpejta dhe të sigurta

 • Nuk ka tarifa mujore

Novo apo i mençur: cili është më i mirë?

Novo dhe Wise janë të dyja mjete të dobishme bankare për bizneset, por ato plotësojnë nevoja të ndryshme. Novo vepron si një llogari kontrolluese biznesi me veçori si kartat e debitit dhe pagesa e faturave, ideale për profesionistët e pavarur dhe bizneset e vogla. Nga ana tjetër, Wise është zgjidhja më e fortë nëse fokusi juaj është në dërgimin e parave jashtë vendit, duke supozuar se tashmë keni një të veçantë llogari bankare biznesi.

Ju gjithashtu mund të konsideroni përdorimin e të dyjave! Novo është një opsion i mirë për menaxhimin e financave të përditshme të biznesit tuaj dhe Wise mund të jetë një zgjidhje me kosto efektive për transaksionet ndërkombëtare.

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.