Si të filloni një biznes veshjesh

Aftësitë tuaja të modës ishin gjithmonë më shumë se thjesht një hobi. Tani, është koha që të ndani dashurinë tuaj për modën me botën. ????

Të qenit një stilist apo pronar i markës së veshjeve vjen me nderin dhe fuqinë për të ndikuar në mënyrën se si njerëzit shprehen përmes stilit. Me strategjinë e duhur, biznesi juaj mund të lulëzojë, duke armatosur audiencën tuaj me një markë dhe ofertë shumëdimensionale që e bën të parezistueshëm të qenit ungjilltar i markës.

Hapi 1: Identifikoni nevojën dhe kamaren

Ju ndoshta jeni këtu sepse keni ndjerë se diçka mungon në tregun e veshjeve.

Nëse mendoni se çdo veshje që është krijuar është e mjaftueshme, pse ndryshe do të fillonit biznesin tuaj? Si dizajner, ju keni një vizion. Ndryshe nga më shumë zgjidhje teknike, si programet kompjuterike ose shërbimet e këshillimit, artikujt e kuruar si veshjet ndonjëherë mund të duken sikur janë vetëm për t'u treguar. Por në rrënjë të çdo produkti, ka gjithmonë një pamje më e madhe.

Së pari, ju duhet të zbuloni nevoja: Çfarë i mungon modës? A është nevoja për veshje më të qëndrueshme në mënyrë që deponitë të mos mbushen me mbeturina, rroba më të rehatshme fitnesi në mënyrë që të mund të shkoni në dyqan ushqimore pas palestrës pa u bllokuar në djersë ose veshje gjumi që ju bëjnë të ndiheni luksoz në mënyrë që të pasuroni natën tuaj rutinë me pozitivitet dhe vetëbesim?

Tani që e dini se çfarë mungon, njihni audiencën tuaj të synuar - ose tuajën treg i ngrohtë. Për shkak se ju keni krijuar tashmë kamaren tuaj, mund të fitoni qartësi se kush është klienti juaj i ëndrrave. Kush kujdeset edhe për këto probleme? Kush e dëshiron këtë zgjidhje, por nuk po e merr atë dhe ku po rrinë? Aaron Agius, tregtar social dhe themelues i Acquisitionpreneur, inkurajon vendosjen në platformat e e-commerce, veçanërisht sepse “nga perspektiva e marketingut, ju mund të bashkëpunoni lehtësisht me ndikues që i shërbejnë zonës që synoni. Kjo ndihmon në drejtimin e trafikut në dyqanin tuaj online, ndërkohë që i shton autenticitetin dhe besueshmërinë produktit specifik që po marketingoni.”

Hapi 2: Planifikoni financimin tuaj

Bizneset e veshjeve kanë nevojë për investime për të bërë investime. Si tjetër do ta krijonit produktin tuaj? ????

Nëse dëshironi të financoheni, ju mund të shfletoni Grantet amerikane për të parë se për çfarë mund të kualifikoheni ose të gjeni investitorë engjëjsh nëse mendoni se vizioni juaj kërkon më shumë kapital fillestar.

Nëse jeni vetëfinancues*, bëni kërkimin tuaj për të parë se sa do të kushtojë një investim fillestar në llojin tuaj specifik të veshjeve. Ka të ngjarë të jetë midis 500 dhe 1,000 dollarë ose më shumë. Eksploroni programe si Studios Pietra, të cilat ndihmojnë me gjetjen e burimeve dhe porositjen nëse jeni një biznes i tregtisë elektronike dhe krijoni një llogari bankare biznesi me një program si doola për t'ju ndihmuar të merrni mundësi për të aplikuar për kredi për bizneset e vogla.

*Rekomandohet për pronarët e bizneseve për herë të parë.

Hapi 3: Krijo një Plani i biznesit

Një zyrtare Plani i biznesit do t'ju ndihmojë të qëndroni jashtë atyre që thjesht e shikojnë këtë si një hobi. Por çfarë mund ta bëjë atë edhe më të mirë? Një plan i brendshëm dhe një i jashtëm. Brenda, filloni të bëni disa kërkime rreth formimit të vizionit tuaj, rrënjosjes së një mendësie të shëndetshme dhe krijimit të modeleve për t'ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja. 

Nga jashtë, shkruani një plan fizik biznesi, në mënyrë që bashkëpunëtorët tuaj të mundshëm të mund të vizualizojnë qëllimet tuaja me ju. Administrata e Biznesit të Vogël në SHBA (SBA) ka disa modele të planeve të biznesit bazuar në llojin e biznesit që po filloni që mund t'ju ndihmojnë të filloni vizionin tuaj.

Hapi 4: Vendosni se si do t'i siguroni produktet tuaja

Biznesi juaj i veshjeve do të funksionojë në një nga dy mënyrat kryesore: Ose do t'i bëni rrobat ose do t'i bëni dikush tjetër. Sido që të jetë, do t'ju duhet të merrni parasysh burimet si krahasimi i kostove dhe të shihni se si funksionojnë lloje të ndryshme pëlhurash për llojin e rrobave që po krijoni. Nëse jeni duke promovuar jetëgjatësinë, pëlhura juaj do të duhet ta pasqyrojë atë. Nëse veshja juaj e fitnesit supozohet se largon djersën, mos blini pambuk.

Procesi i marrjes së burimeve do të varet nga 1) aftësitë tuaja të dizajnit të modës dhe 2) se si pozicionohet marka juaj - a jeni të gjithë për cilësinë? Apo stil? Apo të dyja?

Shopify paraqiti Sarah Donofrio, "Pastra e projektit" pretendente dhe tani një stiliste e veshjeve me bazë në Portland, e cila i jep këshillat kryesore për hapjen e një dyqani veshjesh në internet. 

“Për ata që sapo kanë filluar, agjentët mund të jenë të dobishëm,” tha Dayna Winter, shkrimtarja e filmit, “Por Sarah sugjeron ndërtimin e rrjeteve personale dhe bashkimin me komunitetet e stilistëve. Filloni të takoni të tjerët në industri në inkubatorët lokalë, grupet e takimeve, komunitetet në internet dhe ngjarjet e drejtpërdrejta të rrjeteve të modës.”

Prisni që kjo të marrë shumë kohë dhe kërkime, por dijeni se zgjedhja e materialeve të duhura do të jetë ndryshimi midis vlerësimeve të mira dhe të këqijave.

Hapi 5: Vendosni për një gamë çmimesh për produktet tuaja

Nëse keni planin tuaj të biznesit, një kuptim të përgjithshëm të kostove të produktit tuaj dhe e dini se në cilin vend po shesni, jeni gati të vendosni për një gamë çmimesh për produktet tuaja.

E mbani mend kur folëm për vendosjen në hapin 1? Nëse keni vendin tuaj, do të keni një kuptim të tregut tuaj të ngrohtë ose kush do të jetë audienca juaj specifike. 

Nëse jeni duke shitur rroba që janë të rehatshme dhe të përballueshme, ndoshta nuk do të shisnit një këmishë për 90 dollarë. Nëse jeni duke shitur pajisje fitnesi për entuziastët e fitnesit me arritje të larta, të cilët janë të kënaqur të heqin para për veshje fitnesi që do t'u zgjasin atyre gjatë qindra klasave të nxehta të jogës dhe aventurave në natyrë, ndoshta mund të paguani një çmim të lartë.

Gjëra të tjera për të menduar përveç tregut tuaj të ngrohtë:

  • Tregu: Për çfarë po shpenzojnë njerëzit tani? Çfarë janë njerëzit i frikësuar për të shpenzuar para?
  • Kostot e prodhimit: Nëse jeni duke shitur pajisje fitnesi të nivelit të lartë për profesionistët me arritje të larta, ndoshta do t'ju duhet të shpenzoni më shumë para për materiale me cilësi të lartë.
  • Kostot e punës: Edhe nëse jeni duke i prodhuar rrobat tuaja diku tjetër, mund të jeni përsëri ai që i paketon ato, veçanërisht nëse jeni duke punuar në një dyqan Etsy ku estetika është çelësi i markës suaj. Emily, një shkrimtare për PaperMart, thotë se "markimi dhe paketimi janë thelbësore për procesin e tregtisë elektronike, jo vetëm sepse ato sigurojnë që artikujt të arrijnë në destinacionin e tyre përfundimtar, por sepse përmirësojnë përvojën e përgjithshme të klientit - dhe klientët më të lumtur nënkuptojnë vlerësime më të mira dhe shikueshmëri më të madhe për biznes në Etsy.”
  • Struktura e çmimeve: Si dhe ku do t'i shisni këto rroba? A do t'i shisni ato në dyqanin tuaj online, në Etsy ose nëpër butikë apo studio lokale? Çfarë strukture çmimi do të përdorni?

Hapi 6: Vendosni për emrin e markës dhe asetet tuaja

Ju tashmë e njihni identitetin tuaj të markës duke njohur vendndodhjen tuaj, dhe tani është koha për të krijuar një emër për të. Bëni disa kërkime mbi markën e përgjithshme për të ndihmuar emrin e biznesit tuaj të tregojë historinë tuaj duke ju dhënë hapësirë ​​për të evoluar në të ardhmen. Lëvizni trurin tuaj me tonën Mbi 200 emra unikë biznesi LLC për të lëvizur trurin tuaj - edhe nëse nuk jeni një LLC.

Hapi 7: Regjistroni biznesin tuaj

Nuk ka asgjë më legjitime për fillimin e biznesit tuaj sesa regjistrimi i tij. Formimi i biznesit tuaj ju jep mundësinë për përfitime tatimore, kredi për biznesin e vogël, hapjen e një llogarie bankare biznesi dhe për ta bërë udhëtimin tuaj si pronar i një biznesi të vogël shumë më emocionues. Dy lloje të zakonshme biznesesh për të formuar një markë veshjesh:

Shoqëria me përgjegjësi të kufizuar (LLC): Një LLC është e shkëlqyeshme për individët që janë pronarë të biznesit për herë të parë. Kjo ju jep avantazhe si fshirja e taksave dhe është relativisht e lehtë për një pronar biznesi që ende po ndërton të ardhurat e biznesit.

C Corp.: AC Corp. është për organizata më të mëdha që duan disa pronarë dhe aksione të investuara në kompaninë e tyre. Ky zakonisht shihet si një biznes më i vendosur për kapitalistët dhe investitorët e interesuar sipërmarrës krahasuar me një LLC.

Hapi 8: Krijoni një hapësirë ​​dhe tregtoni veshjet tuaja në internet

Të kesh një hapësirë ​​- qoftë personalisht apo në internet - është çelësi për të tërhequr vëmendjen te produktet tuaja. Nëse po kërkoni të qëndroni miqësor ndaj buxhetit, mund të hapni lehtësisht një llogari të mediave sociale dhe një faqe interneti për biznesin tuaj për të shfaqur rrobat tuaja përmes postimeve sociale dhe një faqe galerie në faqen tuaj. Etsy është një opsion i shkëlqyeshëm për të nxjerrë emrin tuaj atje dhe për të mbledhur komente për rrobat tuaja, veçanërisht kur jeni duke filluar.

Çelësi nuk është të jesh perfekt - është të fillosh. Gjeni se ku janë klientët tuaj bazuar në hulumtimin e tregut. Dhe më e rëndësishmja, argëtohuni. Fillimi i një biznesi është një mundësi unike që jo të gjithë e ndjekin. Merrni atë ditë pas dite, shijoni udhëtimin dhe lëreni ekipin tonë doola ju ndihmojnë të krijoni biznesin tuaj.


Avantazhet e një biznesi veshjesh

Nëse keni ëndërruar gjithmonë të zotëroni biznesin tuaj të veshjeve, ka një potencial të madh për fitime në rritje, veçanërisht nëse punoni me një specialist financiar për të pasur strukturën e duhur të çmimeve. Ju gjithashtu mund të bëheni kreativ me marketingun me ndikim, duke ndarë rrobat tuaja me blogerët dhe ndikuesit e stilit të jetesës dhe duke fituar shumë tërheqje përmes strategjive të marketingut social.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të filloni

Mendoni për kostot fillestare përpara fillimit tuaj. Ju do të duhet të keni investime paraprake përpara se të jeni në gjendje të shisni ndonjë gjë. Ju gjithashtu do të dëshironi të merrni në konsideratë sfidat operacionale, si koordinimi me furnitorët tuaj, kostot e transportit nëse jeni duke filluar një biznes të bazuar në tregtinë elektronike dhe cilësinë e materialit.

Filloni biznesin tuaj të ri të veshjeve në këmbën e duhur.

Ndoshta na keni dëgjuar të përmendim rëndësinë e punësimit të specialistëve për t'ju ndihmuar gjatë udhëtimit tuaj. Për shembull, një specialist financiar mund t'ju ndihmojë me strukturën tuaj të çmimeve. Një keqkuptim i madh për fillimin e një biznesi të vogël është se ju duhet ta bëni atë vetëm - por nuk është kështu! Me doola, ju mund të filloni biznesin tuaj në këmbën e djathtë dhe me një sistem mbështetës.

FAQs

Sa kushton për të filluar një linjë veshjesh?

Kostoja e fillimit të një linje veshjesh mund të jetë jashtëzakonisht e ndryshueshme në varësi të llojit të veshjeve që planifikoni të shisni ose të bëni. Nëse planifikoni të blini produkte dhe etiketoni privat, një buxhet prej 500 – 1000 dollarë është zakonisht minimumi për të filluar, por mund të shkojë deri në dhjetëra mijëra dollarë në varësi të asaj që planifikoni të blini. Nëse jeni duke i bërë veshjet në shtëpi, duhet të merrni parasysh kostot e pajisjeve, materialit dhe ndoshta stafit.

A është fitimprurëse zotërimi i një dyqani veshjesh?

Zotërimi i një dyqani veshjesh është zakonisht më i vështirë sesa një dyqan i tregtisë elektronike, pasi do t'ju duhet të paguani shpenzime të përgjithshme si qiraja. Nëse është hera juaj e parë si pronar i një biznesi të vogël në veshje, merrni në konsideratë buxhetimin e disa parave dhe fillimin e një problemi të tregtisë elektronike. Por nëse dëshironi të filloni një biznes në vitrinë, sigurohuni që të keni bërë kërkimin tuaj për t'u siguruar që mund të mbuloni gjëra të tilla si qiraja dhe punësimi i personelit.

A mund të filloni një biznes veshjesh pa para?

Nëse nuk jeni duke bërë dropshipping, do t'ju duhet një lloj investimi fillestar për të paguar materialet përpara se të prisni një kthim.

Sa artikuj ju nevojiten për të filluar një linjë veshjesh?

Shumë sugjerojnë që ju duhet të keni midis nëntë dhe 12 stile për koleksionin tuaj, në mënyrë që faqja juaj e internetit dhe/ose dyqani Etsy të jenë të mbushura dhe klientët tuaj të mund të shohin stilin tuaj dhe të kuptojnë markën tuaj.

Si të gjeni një prodhues veshjesh?

Drejtoritë në internet si Maker's Row janë një mënyrë e shkëlqyer për të filluar kërkimin. Ju gjithashtu mund të shfletoni grupe specifike në Facebook për të parë se çfarë rekomandojnë pronarët e tjerë të bizneseve.

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.