Si të filloni një biznes butik

A po ëndërroni të krijoni butikun perfekt? Dëshironi të hyni në një vitrinë të projektuar në përsosmëri apo të keni një hapësirë ​​në internet që të ziejë me prekjen elegante të markës suaj? Le t'ju afrojmë 8 hapa më pranë përmbushjes së dëshirave tuaja sipërmarrëse për të filluar një butik - qoftë personalisht apo online.

Tulla-llaç ose Biznes Boutique Online?

Pra, çfarë parashikoni? Si pronar biznesi, a po organizoni produkte dhe rroba, po prisni që të bjerë zilja e derës nga një klient që hyn, ose po ngarkoni foto të produktit në faqen tuaj të internetit, po prisni që telefoni juaj të bjerë nga një shitje e re?

Tulla dhe llaç

Përfitimet: Kjo është hapësira juaj! Zbukurojeni ashtu siç dëshironi, kuroni modelet tuaja që të përshtaten me kamaren tuaj dhe jini një fytyrë e qeshur për të shitur artikujt tuaj me një prekje personale, njerëzore. Plus, blerja personalisht është ende mënyra më popullore që njerëzit blejnë.
Meta: Kostoja e qirasë është një shpenzim i madh dhe vendndodhja juaj mund të bëjë ose prishë suksesin tuaj.

Boutique Online

Përfitimet: Me një kosto më të ulët në krahasim me një vitrinë, shitja në internet mund të jetë një mënyrë më e përballueshme dhe më e thjeshtë për të filluar butikun tuaj. Dizajnimi i faqes tuaj të internetit është shumë më i aftë se sa të krijoni një vitrinë të tërë.
Meta: Keqinterpretimet e prodhimit dhe keqfunksionimet e transportit mund të shkaktojnë një përvojë rënduese. Plus, ekziston ende shqetësimi i trafikut virtual të këmbëve: nuk mund të presësh shumë shitje pa pasur një prani të fortë në mediat sociale.

Hapat për të filluar një biznes butik

Le të shohim se si do të ndërtoni biznesin tuaj të butikut të ëndrrave. Në fund të fundit, ju me siguri keni kreativitetin për ta realizuar atë. Tani le të heqim logjistikën! 

Hapi 1: Zgjidhni pozicionin tuaj të modës

Zgjedhja e një kamare nganjëherë duket frikësuese. “Por më duhet të zgjedh një gjë?” Lajm i mirë: jo. Nëse keni një mision, vizion dhe treg të qartë të synuar, atëherë vendi juaj do t'ju prezantohet. Mendoni për këtë - ju jeni një person kompleks. Ndoshta ju pëlqen të bëni patina, urreni akulloren dhe mund ta kaloni gjithë javën në kamping. Kjo është ajo që ju bën të veçantë dhe miqtë dhe anëtarët e familjes që janë në jetën tuaj ju duan për këtë. Ju jeni një vend, edhe nëse nuk e dini atë, dhe po ashtu është edhe vizioni juaj.

Merrni Cassey Ho, nga Blogilates. Perandoria e saj e veshjeve POPFLEX filloi i vogël pasi pa problemet në veshjet tradicionale të fitnesit, si shtresa e mesme në dollakë, pajisje jo frymëzuese dhe stile të përgjithshme.

E saj pse ishte ndoshta diçka e tillë, "Një nga arsyet pse kaq shumë femra nuk e pëlqejnë stërvitjen është sepse është shumë e mërzitshme."

E saj Prado Luxury Hotel ndoshta ishte diçka e tillë, "Unë dua ta bëj punën argëtuese dhe të bukur, në mënyrë që më shumë gra të jenë të shëndetshme dhe të duan ta bëjnë atë."

E saj audiencë e ngrohtë, bazuar në uebsajtin dhe mesazhet e saj, duket sikur janë femrat ndërmjet 16 dhe 45 vjeç që motivohen për të ushtruar duke u ndjerë të sigurt, të mrekullueshme dhe të emocionuar.

Pra ajo kamare janë rrobat dhe pajisjet e fitnesit që thonë: "Stërvituni, por bëjeni bukur." (Një citim direkt nga faqja e saj e internetit!)

Shpresojmë, do të shihni se kamaret nuk janë të frikshme: ato janë një kombinim i asaj që jeni dhe vizionit tuaj për biznesin tuaj.

Hapi 2: Zhvilloni a Plani i biznesit

Ju keni pozicionin tuaj (së bashku me arsyen, vizionin dhe audiencën tuaj). Tani, keni nevojë për diçka që do t'ju mbajë përgjegjës dhe do t'u tregojë të tjerëve se jeni serioz për markën tuaj: një plan biznesi, të cilin mund t'i gjeni shabllonet në Faqja e internetit e SBA (Administrimi i Biznesit të Vogël). Disa elementë kyç për t'u përfshirë në tuajin do të jenë një përmbledhje e produktit që po shitni dhe një analizë tregu - e cila do të vërtetojë se ju keni bërë kërkimin tuaj në industrinë tuaj dhe keni treguar se si do të keni sukses midis konkurrentëve, duke pasur parasysh tregun aktual dhe parashikimet financiare.

Disa elementë strukturorë shtesë do të përfshijnë një përmbledhje ekzekutive në fillim dhe një shtojcë në fund. Lidhja SBA e përmendur më sipër ofron gjithashtu dy modele planesh biznesi për të marrë një vizion se si mund të duket.

Kjo nuk kërkohet për bizneset, por nëse doni të sillni partnerë ose të kërkoni investitorë, është e mençur ta keni atë.

Hapi 3: Burimi i produkteve tuaja

Ky vizion dhe plan janë të shkëlqyera, por ato nuk do t'i sjellin produktet te klientët tuaj. Ndihmuese do, dhe ka disa mënyra se si mund ta lehtësoni atë.

me shumicë

Nëse ëndërroni të kuroni bukur vitrinën tuaj ose hapësirën në internet me një koleksion markash që keni parë në vitrina si Free People ose Urban Outfitters, shitja me shumicë është ndoshta e duhura për ju. Shitja me shumicë do të thotë që po blini produkte të gatshme (me gjasë) me një zbritje në këmbim të blerjes me shumicë. Ky është një transaksion B2B (ose biznes-me-biznes) ku ju do të buxhetoni për blerjen e produkteve dhe më pas do t'i çmimoni ato me një vlerë më të lartë, me pakicë, për të kompensuar kohën tuaj që jeni ndërmjetës dhe drejtoni biznesin tuaj.

Këtu janë disa vende të njohura të shitjes me shumicë për butiqe.

shtrëngim duarsh — Shopify treg

lulëzim — Fustane, bluza dhe stile të tjera butiku

Gungat e sheqerit - Macy's, Urban Outfitters dhe më shumë

Për të gjetur faqet e shitjes me shumicë të markave të tjera, shkruani [marka juaj] me shumicë në Google. Ne arritëm të gjenim Njerëzit e Lirë's sajtin e shitjes me shumicë duke e bërë këtë.

Prodhim

Ju keni vizionin dhe keni nevojë për dikë tjetër për ta zbatuar atë. Prodhim do të thotë të bashkëpunosh me një prodhues produkti në mënyrë që të mund të krijosh me porosi produktet tuaja. Ka mijëra prodhues që mund të prodhojnë shumë produkte të ndryshme, kështu që duke njohur vendndodhjen tuaj, do të jeni në gjendje të gjeni një që është i specializuar në produktet që shisni dhe materialet dhe qasjet e dizajnit që ju nevojiten.

Këtu janë disa që kemi gjetur për ju për të filluar.

Veshje Bryden

Prototip

Mobilje e Përparme e Gjelbër

dropshipping

Kjo është metoda e vetme e burimit që nuk kërkon kosto paraprake. Por ajo që nuk ju nevojitet në kostot fillestare, do t'ju duhet kohë për të hulumtuar metodat e dropshipping, për të ngritur një sistem dhe për të marrë një bazë klientësh që do të blejë.

Dropshipping është përmbushja e porosisë që kërkon që ju të blini inventar vetëm kur është e nevojshme. Klienti juaj blen, ju shikoni produktet dhe i dërgoni ato direkt te klienti. Hidhini një sy Postimi në blog i Shopify në dropshipping nëse kjo metodë ndihmuese tërheq veçanërisht interesin tuaj.

Punuar me dorë ose me burim dore

Nëse keni mjeshtërinë për ta bërë butikun tuaj me porosi, atëherë jeni plotësisht të aftë të punoni me dorë ose të zgjidhni me dorë produktet që shisni, qoftë personalisht ose online. Ju do të duhet të buxhetoni për të dy furnizimet për kohën tuaj të shpenzuar për të bërë veshje ose për të blerë produktet.

Spoonflower është një markë e shkëlqyeshme që sjell pëlhura të dizajnuara në mënyrë profesionale për bizneset dhe individët që ju lejon madje të porosisni me shumicë pëlhurën tuaj për t'u bërë më pas me dorë!

Nëse ju pëlqen të blini artikuj të kursyer, atëherë kjo është gjithashtu kategoria juaj! Shumë adhurues të shitjeve të pronave dhe dyqaneve të kursyera shpenzojnë kohë duke gjetur artikuj brenda kompanisë së tyre, duke i blerë ato me një ofertë të pabesueshme, duke i pastruar ato pak dhe duke i vendosur ato bukur për një sesion fotografik ose të inskenuar në dyqan. Ngarkojeni atë me një çmim të shitjes me pakicë për të paguar kohën e kaluar mëngjeset e së shtunës duke pritur në rradhë për pasqyrën ose sferën e përsosur!

Hapi 4: Çmoni produktet tuaja

Hapi i tretë në vijim do t'ju tregojë pak më qartë kostot e burimit. Tani mund të përmblidhni shumën që keni shpenzuar për një produkt të vetëm dhe ta vlerësoni atë në përputhje me rrethanat për t'ju rimbursuar për kohën tuaj të shpenzuar për të.

E mbani mend planin tuaj të biznesit në hapin e dytë? Të kesh çmimin e duhur do të sigurojë që të jesh në gjendje të arrish parashikimet që ke vendosur në të, dhe njohja e vendndodhjes tënde (në hapin e parë) do t'ju japë një kuptim se çfarë dëshiron të paguajë tregu juaj i ngrohtë për diçka të lirë ose të shtrenjtë.

Mund t'ju duhet ta ndryshoni pak në fillim për të parë se sa shumë janë të gatshëm të shpenzojnë klientët - ose jo - për produktet tuaja.

Hapi 5: Zgjidhni dhe legjitimoni entitetin tuaj të biznesit

Është koha për t'u zyrtarizuar. 

Planet tuaja janë të gjitha të parashtruara, kështu që le t'i vendosim në (një copë legale) letre. Kompanitë me përgjegjësi të kufizuar (LLC) janë një lloj biznesi i zakonshëm për të filluar bizneset e vogla, por këtu janë disa të tjerë për të shfletuar.

  • Pronësi e vetme — Një biznes ku nuk ka dallim ligjor midis individit dhe biznesit.
  • Ortakëri — Një marrëveshje e bërë nga dy persona që duan të hyjnë në biznes së bashku. Ndonjëherë është zyrtare, duke qenë një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar; ndonjëherë nuk është, duke qenë në një shtrëngim duarsh.
  • LLC — Një lloj biznesi që mbron pronarin (ose anëtarin) nga humbja e përgjegjësisë personale nëse paditet. Një lloj biznesi popullor për bizneset më të vogla që sapo kanë filluar.
  • Korporatë — Një lloj biznesi në pronësi të aksionarëve me një bord drejtorësh për ta mbikëqyrur. Mund të jetë fitimprurëse ose jofitimprurëse.

Nëse jeni duke shkuar përpara dhe me radhë midis disa, ose dëshironi ta vendosni atë me një mbikëqyrje të ekspertëve, tonë ekipi doola është vetëm një flluskë bisede larg.

Pse të regjistroni biznesin tuaj?: Për të legjitimuar biznesin si për veten tuaj ashtu edhe për klientët tuaj. Plus, disa lloje biznesi ju kualifikojnë për fshirjen e taksave dhe ju japin mundësinë për të hapur një llogari bankare biznesi dhe një kartë krediti ose debiti biznesi.

Pse të hapni një bankë biznesi llogari dhe kartë krediti apo debiti?: Për të ndarë financat tuaja personale dhe të biznesit tuaj. Kjo do t'ju japë juve (dhe CPA-së ose kontabilistit tuaj) një psherëtimë lehtësimi kur mbani kontabilitet ose bëni taksat tuaja.

Hapi 6. Investoni në Sigurimin e Përgjegjësisë së Përgjithshme

Ju mund të keni menduar se ju duhet vetëm sigurimi i përgjegjësisë nëse keni një vitrinë, por sigurimi i biznesit është i dobishëm për të gjitha llojet e bizneseve të butikut për t'ju mbrojtur nga çdo pretendim kundër defekteve të produktit ose dëmtimit të produkteve tuaja. (Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zgjidhni një prodhues të shkëlqyer nëse jeni duke zgjedhur atë rrugë.)

Sigurimi do të ndryshojë në varësi të biznesit tuaj. Këtu janë disa për të dy llojet e butiqeve.

Për butikët online: Hartford, Tjetër, Chubb

Për butikët personalisht: Biberk, Hartford, Tregtare progresive

Hapi 7: Vendosni për Sistemin e Pikave të Shitjes (POS).

Ne përmendëm POS-in pak më parë kur diskutuam për bankat e biznesit. Një POS, ose sistemi i pikave të shitjes, ju ndihmon të kontrolloni klientët ose në dyqan ose në internet. Ato ndihmojnë në marrjen e informacionit të kartës së kreditit, kështu që blerja e produkteve tuaja është pa probleme dhe e thjeshtë.

Sistemet e zakonshme POS për butikët personalisht: tërfil, Katror, Lightspeed

Sistemet e zakonshme të arkave për butikët e tregtisë elektronike: Shirit, Shopify, Helcim

Hapi 8: Shisni dhe tregtoni produktet tuaja

Çelësi i marketingut të butikut tuaj është që gjeni se ku janë klientët tuaj.

Për një biznes me tulla dhe llaç - Disa thonë se tulla-llaçi ka vdekur, por numrat nuk gënjejnë. Për një biznes të suksesshëm me tulla dhe llaç, ju duhet të optimizoni komunitetin si forca lëvizëse e vitrinës suaj. Ofroni një ngjarje falas në dyqanin tuaj për të rritur ndërgjegjësimin për markën dhe trafikun e këmbëve, krijoni një dyqan pop-up në një zonë shumë të trafikuar si palestra lokale, dhe madje përdorni postera rreth kafeneve. Kur jeni duke kërkuar për një hapësirë ​​për të marrë me qira, mendoni të gjeni një vendndodhje ku audienca juaj e veçantë do të shkojë tashmë.

Për një biznes e-commerce — Përdorni fuqinë e mediave sociale (falas!), veçanërisht nëse kostot tuaja të fillimit janë të kufizuara. Nuk ka nevojë të mbingarkoni veten me shumë platforma në të njëjtën kohë. Provoni të filloni me një, të tillë si Instagram, i cili është i shkëlqyeshëm për pamjet vizuale dhe video, ose TikTok, i cili është i shkëlqyeshëm për të ndihmuar që llogaritë më të vogla të shihen shpejt.

Ju jeni tashmë një sukses sepse jeni duke bërë punën

Ajo që i dallon sipërmarrësit kreativë aspirues nga sipërmarrësit kreativë zyrtarë është aftësia për të ndërmarrë veprime. Çdokush mund të ketë ide që qarkullojnë në kokën e tyre, por jo të gjithë mund të ndjekin hapat për të ndërmarrë veprime. Kjo është arsyeja pse në doola, ne inkurajojmë bizneset e vogla që të fillojnë bizneset e tyre drejt. Krahas shërbimeve tona të krijimit të biznesit janë menaxhimi i biznesit dhe mbajtja e kontabilitetit, kështu që llogaria bankare e biznesit dhe POS që keni krijuar flasin të gjitha të njëjtën gjuhë me njëra-tjetrën.

Filloni LLC-në tuaj dhe menaxhoni financat e butikut tuaj me shërbimet e kontabilitetit të doola. Ne po përpiqemi për ju!

FAQs

Sa kushton për të filluar një biznes butik?

Një biznes dropshipping e-commerce nuk kërkon ndonjë tarifë paraprake, por kërkon kohë për të ngritur sistemin tuaj dhe për të rritur një audiencë, ndërsa një biznes butiku me tulla dhe llaç kërkon midis 50,000 dhe 100,000 dollarë për të filluar, sipas Korona POS. 

A fitojnë para pronarët e butikut?

Grupet e tullave mund të lulëzojnë ende, për sa kohë që ata janë të hapur për t'iu qasur biznesit të tyre ndryshe nga sa mund të kenë pasur në të kaluarën, duke përdorur përpjekje si krijimi i komunitetit dhe kurimi i një përvoje të bukur në dyqan.

Si mund të marr fonde për të hapur një butik?

Ju mund të merrni financim duke krijuar biznesin tuaj (si një pronësi e vetme, partneritet, LLC ose korporatë) në mënyrë që të mund të kualifikoheni për kredi për biznesin e vogël përmes vendeve si bankat, SBA dhe organizatat jofitimprurëse.

Ku është vendi më i mirë për të filluar një butik?

Bëni kërkimin tuaj në vendet që kanë trafik të lartë në këmbë dhe rreth bizneseve të tjera që klienti juaj ideal frekuenton.

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.