Zgjedhja e emrit të biznesit tuaj duket si një vendim monumental, dhe ndërsa sigurisht nuk jeni i lidhur përgjithmonë me të, kjo është ajo që adoptuesit tuaj të hershëm do t'ju njohin.

Si të gjeni një emër biznesi

Sigurisht, i gjithë ky presion mund të çojë në paralizë vendimesh – duke ju lënë të mbërthyer duke menduar nëse ndonjë nga idetë tuaja është mjaft e mirë. Sot, ne do t'ju ndihmojmë të krijoni disa ide të shkëlqyera për emrat e biznesit, t'ju udhëzojmë nëpër kutitë që duhet të shënojë emri i biznesit tuaj dhe si të shkurtoni listën tuaj të ngushtë për të zgjedhur më në fund një emër. 

Gati? Le të fillojmë. 

Si të gjeneroni ide për emrat e biznesit

Ka vende të pafundme për të gjetur frymëzim për emrat e bizneseve, ndaj hapni një Google Doc dhe filloni të shkruani gjithçka që ju vjen në mendje. Këtu janë disa kërkesa: 

 • Kërkoni fjalë kyçe të industrisë dhe shënoni ato që mund të funksionojnë për ju (kjo është gjithashtu një mënyrë e mirë për të filluar të bëni kërkime shtesë nëse nuk e keni bërë ende) 
 • Shikoni në raftin tuaj të librave (reale ose virtuale) dhe shënoni çdo fjalë që ju duket e drejtë 
 • Shikoni një lista e fjalëve të fuqisë 
 • Përputhni dy fjalë të rëndësishme (të tilla si Facebook ose Netflix) 
 • Shiko për lojëra fjalësh ose luaj me fjalë (si p.sh. Spoon Me për një markë kosi të ngrirë ose Sensibill për softuerin e menaxhimit të faturave) 
 • Merrni parasysh se si dëshironi që klientët të ndihen ose të përshkruajnë punën me ju 
 • Mendoni për fjalët që përshkruajnë atë që bëni ju ose atë që bëjnë klientët tuaj (të tilla si DoorDash ose Dunkin' Donuts) 
 • Shikoni historinë dhe mitologjinë për emrat përkatës 
 • Merrni parasysh përdorimin e një akronimi nëse i përshtatet industrisë suaj (për shembull, BMW është bavarez Motor Works, i cili nuk është saktësisht një emër që sjell imazhe të një të fuqishme M3
 • Përdorni një emër të vërtetë nëse i përshtatet industrisë tuaj (siç është Price Waterhouse Cooper), një emër (Wendy's, Trader Joe's) ose përdorni mbiemrin tuaj (Dyson, Lamborghini, Ferrari) 
 • Provoni të krijoni një fjalë (Haagen-Dazs, Skype, Kodak, Etsy) 
 • Shkruani gabimisht fjalët me lojëra (Reddit, Lyft, Flikr) 
 • Provoni një Gjenerator i emrit të biznesit 

Luani me idetë tuaja të krijuara 

Kur të keni disa ide, shikoni nëse ka një mënyrë për të luajtur me drejtshkrimin pa e bërë atë të pakërkueshme. Për shembull, nëse keni ardhur me idenë "Mendful Supplements" mos e shkurtoni atë në MndflSpps. Është shumë. Mindful Sups ose Mndfl Suplements mund të funksionojnë. 

Gjithashtu, provoni të përzieni dhe përputhni idetë për të parë nëse mund të gjeni diçka unike. 

Çfarë duhet të jetë dhe të bëjë emri i biznesit tuaj 

 1. Te jesh i ndryshem 

Vini re themi te jesh i ndryshem dhe jo domosdoshmërisht të jetë origjinal. Kur përpiqeni të jeni origjinal, ka të ngjarë të keni vështirësi për të gjetur ndonjë gjë që mund të përmbushë pritshmëritë e "Original", pasi ka miliona biznese në botë dhe shumë emra biznesi janë çuditërisht të thjeshtë kur i arrini rrënjët e tyre. 

Merr Nike për shembull - Nike është emëruar pas një perëndeshë greke që shkëlqeu në sportet në terren. Nëse po përpiqeni të gjeni një emër për një markë sportive, nuk është e vështirë të kërkoni një emër në mitologji. Të njëjtin proces mendimi kanë ndjekur edhe biznese të tjera, si p.sh Hermes (një korrier britanik – i riemërtuar së fundmi në Evri për të provuar të shkundë reputacionin e tyre negativ), Zeus Captial, Sistemet e zhytjes Poseidondhe Apollo duke investuar

Ju nuk keni nevojë të rishpikni rrotën, thjesht duhet të jeni të ndryshëm nga konkurrentët dhe bizneset tuaja në zona të ngjashme, ndërsa ende rezononi me audiencën tuaj. Është ende një pyetje e madhe, por ka më pak gjasa që t'ju pengojë për javë të tëra. 

 1. Shmangni emrat specifikë të produkteve 

Ka disa përjashtime nga ky rregull, por në përgjithësi, përpiquni të shmangni zgjedhjen e emrave që përshkruajnë diçka që ju ofroni dhe kërkoni diçka pak më abstrakte. Problemi me emrat specifikë të shërbimit ose produktit është se ju shtyn të ofroni një gjë, shpesh në një mënyrë. 

Për një shembull të thjeshtë, nëse po filloni një markë këpucësh dhe po mendoni ta quani atë Heels, mund të pendoheni nëse më vonë dëshironi të fokusoheni te atletet ose këpucët për meshkuj. 

 1. Sigurohuni që njerëzit (relevant) ta marrin atë 

Nëse po krijoni një shërbim ose produkt që do t'i shërbejë një gamë të madhe njerëzish, duhet të siguroheni që shumica e njerëzve me të cilët flisni "ta marrin" emrin dhe ta kenë të lehtë ta mbajnë mend dhe ta shqiptojnë. 

Nëse po i shërbeni një kamareje, mund të jeni më të qartë me emrin tuaj. Për shembull, nëse biznesi juaj prodhon filtra akuariumi, mund ta quani atë Carbon ose BioFilter, sepse njerëzit shpesh përdorin karbon në filtrat e tyre të akuariumit dhe gjithmonë ka filtrim biologjik në një filtër. Nëse pyetni një pjesë të vogël të njerëzve nga Target juaj lokal nëse e kanë marrë emrin, ata ndoshta nuk do ta "marrën" atë, por shumica e pronarëve të akuariumeve do ta merrnin. 

 1. Sigurohuni që bizneset e tjera të mos e kenë atë 

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është thjesht të kërkoni www.[yourpotentailbusinessname].com dhe shikoni nëse emri juaj i mundshëm është i disponueshëm. Kjo do t'ju ndihmojë gjithashtu të shihni nëse është tërheqëse apo jo. Për shembull, doola2dev.wpengine.com është e shkurtër, e lehtë për t'u shkruar dhe e shpejtë për të shkruar. 

Pasi ta keni bërë këtë, kërkoni nëse emri është i disponueshëm ligjërisht, edhe nëse biznesi juaj do të regjistrohet paksa ndryshe. Ju duhet ta bëni këtë vetëm në shtetin ku dëshironi të regjistroheni, por ia vlen të kërkoni në disa shtete të tjera me popullsi të dendur, në mënyrë që të mos hasni në ndonjë problem. 

 1. Sigurohuni që të mos jetë fyese 

A ju kujtohet kur ofruesi i emailit ConvertKit u përpoq të ndryshonte emrin e tij në Seva? Fjala "Seva" i ka rrënjët në sanskritishten e lashtë dhe në Indi, dhe do të thotë "shërbim vetëmohues". Tingëllon si një emër i mirë, apo jo? 

Epo, vetëm disa ditë pas shpalljes së riemërtimit të saj, klientët filluan të ndajnë shqetësimet për lidhjen e tij me fetë si Budizmi, Sikizmi dhe Hinduizmi. Ndërsa kërkimi i përciptë do të zbulojë temat kryesore të kësaj fjale, ajo nuk arrin t'ua përcjellë këtë njerëzve të atyre kulturave, ajo gjithashtu do të thotë "të shërbesh pa pritur asgjë në këmbim" në një mënyrë që është e lidhur ngushtë me spiritualitetin. 

Me pak fjalë, ConvertKit kishte përvetësuar kulturalisht një fjalë dhe njerëzit ishin të mërzitur. ConvertKit dëgjoi dhe ndryshoi riemërtimin e tyre. Mesimi u mesua – dhe një mësim nga i cili mund të mësoni gjithashtu. Nëse po përdorni një fjalë që nuk është në një gjuhë që flisni, mos e përdorni. 

 1. Provoni atë vizualisht 

Drejtohuni te Canva.com ose një faqe tjetër interneti që ka shabllone logoje dhe provoni emrat e mundshëm të biznesit tuaj në disa modele logoje. Në të vërtetë nuk jeni duke bërë një logo në këtë fazë, por kjo do t'ju japë një shans për të parë nëse funksionon si një logo e shkurtër ose si mund ta bëni atë të funksionojë. Zmadhoni (ose largohuni nga kompjuteri nëse nuk e përdorni 

 1. Sigurohuni që ju pëlqen 

A ndihet "e drejtë?" Ju nuk keni nevojë të jeni të dashuruar me të, por duhet të jeni të emocionuar që të filloni ta përdorni dhe ta shpërndani. Mos harroni, ju mund të riemërtoni më vonë, por do të ketë një kosto - si në aspektin monetar ashtu edhe në aspektin e gjërave si SEO dhe reputacioni i markës, kështu që sigurohuni që ta shihni veten duke përdorur këtë emër për 3-5 vitet e ardhshme, nëse jo për të mirë. 

Si të zgjidhni emrin e biznesit tuaj 

Shpresojmë që tani shumë prej jush do të kenë emrin tuaj që shënon të gjitha kutitë dhe jeni gati të vazhdoni me biznesin tuaj – urime! Megjithatë, nëse e keni ngushtuar atë në një grusht, atëherë kaloni dhe filloni t'i eliminoni ato një nga një derisa të arrini atë që ju pëlqen më shumë. 

kontrolloni: 

 • Mund të merrni adresën ".com"? Nëse jo, është një domen i parkuar apo një biznes tjetër? E para mund të zgjidhet, por e dyta jo. 
 • A tingëllon si diçka e padëshirueshme? (Kjo është paksa si të jesh prind dhe të përpiqesh të zgjedhësh një emër që fëmijët në shkollë nuk do të jenë në gjendje të kthehen në një pseudonim të keq) 
 • Mendoni për vlerat e markës suaj (ose zgjidhni ato nëse nuk i keni bërë ende) – cili emër potencial plotëson më mirë pritshmëritë e përcaktuara nga vlerat e markës suaj? Për shembull, nëse jeni një biznes që krijon softuer për instruktorët e yogës për të marrë rezervime dhe për të planifikuar klasa, duke e quajtur atë YogaExplosion ose PowerBookr ndoshta nuk do t'i flasë klientit tuaj ideal, ndërsa Zen Booking ose FlowBookr do t'i flasë. 

Merr Ide Tani 

Gjetja e emrit të biznesit tuaj është rrallë e lehtë, por mos e lini të pengojë përparimin tuaj. Kushtojini disa orë në dy ditë për të menduar, lërini idetë tuaja të ziejnë dhe më pas zgjidhni emrin tuaj. Nëse ende ndiheni të bllokuar, provoni Gjeneruesi numër 1 i emrave të biznesit i rekomanduar nga doola këtu.

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.