Si të filloni një biznes Print-On-Demand me Printify

Fillimi i një biznesi të printuar sipas kërkesës është më i lehtë se kurrë Printify. Gjithçka që ju nevojitet është një ide dhe të krijoni një dyqan bazë për produktet tuaja.

Pavarësisht nëse është ideja juaj kryesore e biznesit ose thjesht një ngutje anësore, Printify do t'ju ndihmojë biznesin tuaj. Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për printimin, transportin dhe dorëzimin aktual të produkteve.

Le të hedhim një vështrim se si të filloni një biznes të printuar sipas kërkesës dhe të krijoni një llogari në Printify.

Çfarë është printimi sipas kërkesës?

Gjëja e parë është e para – çfarë është printimi sipas kërkesës?

Printimi sipas kërkesës funksionon si një sistem printimi që u përgjigjet porosive individuale në kohë reale. Është një biznes i tregtisë elektronike që krijon kopje të printuara pasi klienti të ketë bërë një porosi. Mund të përfshijë sende të tilla si bluza, çanta, kriklla, mbulesa për celular ose laptop dhe postera.

Printimi sipas kërkesës eliminon nevojën për të mbajtur inventar dhe për të shpenzuar para për dizajnimin e artikujve paraprakisht. Produkti bazë është gjithmonë i disponueshëm për personalizim nga blerësi. Pasi të bëhet porosia, biznesi mund të përdorë paratë e paguara nga klienti për ta përpunuar atë.

Të mirat dhe të këqijat e një biznesi të printuar sipas kërkesës

Bizneset e printuara sipas kërkesës mund të plotësojnë kërkesat e konsumatorëve me porosi për produkte unike. Kjo do të thotë që ju mund të filloni një biznes të suksesshëm pa investime dhe planifikim të madh.

Ne do të diskutojmë të mirat dhe të këqijat në mënyrë që të mësoni më shumë se si të filloni një biznes të printuar sipas kërkesës dhe nëse është modeli i duhur i biznesit për ju.

Pro:

Të mirat e printimit sipas kërkesës

Lehtë për të ngritur

Krijimi i një biznesi të printuar sipas kërkesës është i thjeshtë, pasi përdoruesit mund të krijojnë lehtësisht llogari në platformat online, të shtojnë detaje rreth produkteve dhe të fillojnë të shesin. Brenda pak minutash, llogaria e shitësit do të funksionojë. Ju mund të zgjidhni platforma falas ose të paguani një platformë premium për shërbime shtesë.

Krijo një emër marke

Nëse keni një ide unike biznesi, POD do t'ju japë lirinë për të krijuar një markë ekskluzive. Produktet dhe paketimet e personalizuara do t'i japin markës tuaj një pikë shitje mes konsumatorëve. Meqenëse ju zotëroni dizajnin dhe etiketën e produktit, asnjë palë e tretë nuk do të ndërhyjë ndërsa marka juaj rritet.

Inventari minimal

Për të shitur produkte nëpërmjet POD, nuk keni nevojë të mbani një inventar të konsiderueshëm ose të shpenzoni për paketim shtesë. Produktet do të bëhen sipas porosisë, kështu që nuk do të keni nevojë të mbani stokun e tepërt. Përveç kësaj, nuk do t'ju duhet të hidhni asnjë mall shtesë nëse askush nuk blen një dizajn të veçantë.

Përqendrohuni në biznes

Lënia e profesionistëve të merren me paketimin, transportin dhe logjistikën e tjera do t'ju japë kohë të mjaftueshme për të dizajnuar produkte të reja dhe për t'u fokusuar vetëm në pjesët krijuese të biznesit.

Kurseni në punë dhe pajisje

Meqenëse nuk po i përpunoni porositë, nuk do t'ju duhet të punësoni punë ose të shpenzoni për pajisje të shtrenjta. Mos shpenzimi për pajisje do t'ju japë gjithashtu lirinë për të eksperimentuar me ide të ndryshme biznesi.

Cons:

Disavantazhet e printimit sipas kërkesës

Kualiteti i produktit

Mund të jetë e vështirë të kontrollosh cilësinë e produktit kur nuk mund ta kontrollosh fizikisht atë. Për shkak të kësaj, klientët mund të mos i besojnë plotësisht markës suaj.

Fitimet e kufizuara

Marzhi i fitimit zakonisht është i kufizuar pasi mallrat shiten sipas kërkesës dhe platforma e palëve të treta ka një ulje në çmimin e shitjes. Disa platforma mund të ngarkojnë komisione shtesë për çdo shitje, përveç tarifave të platformës.

Mungesa e transparencës

Marketingu i produktit është në një platformë të palëve të treta, kështu që ju mund të mos merrni njohuri të sakta të klientit për biznesin tuaj, që do të thotë se nuk do të dini specifikat e qëllimit të blerësit dhe informacione të mëtejshme për klientët.

Çfarë është Printify?

Çfarë është Printify

Printify është një platformë për të shitur mallra të printuara sipas kërkesës si dekor shtëpie, planifikues, bluza, kuti telefoni dhe kriklla. Është një nga platformat më të besueshme dhe të thjeshta të printimit sipas kërkesës. Ju mund të dizajnoni dhe krijoni lloje të ndryshme të mallrave të personalizueshme për printim sipas kërkesës me Printify.

Printify do të marrë përsipër punën e mbulimit të prodhimit, printimit, paketimit dhe transportit të produktit. Për më tepër, ai lejon përdoruesit të integrojnë llogaritë e tyre me Etsy dhe Shopify për shitje më të mira.

Filluar në 2015, Printify është bërë një mjet i preferuar për bizneset e vogla dhe individët që shesin produkte me porosi. Me kalimin e viteve, ajo është vendosur si një platformë e besuar për shkak të çmimeve transparente, kontrolleve të cilësisë dhe shërbimit ndaj klientit.

Platforma ofron gjithashtu shërbime dropshipping. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth dropshipping, mund të mësoni këtu rreth si të filloni një biznes dropshipping.

Si të filloni një biznes të printuar sipas kërkesës me Printify?

Ka disa hapa për të filluar me Printify, le t'i hedhim një vështrim:

Zgjidhni një vend biznesi

Ju mund të keni një vend nëse tashmë keni një ide se çfarë dëshironi të shisni, nëse nuk e keni, do t'ju duhet të bëni disa kërkime në internet për të mësuar rreth tendencave aktuale.

Ju mund të zgjidhni pika të tilla si gatimi, fitnesi, organizimi, ushqimi, memet, kampingu dhe më shumë. Me mjete të tilla si Semrush, Planifikues i Fjalëve kyçe dhe Ahrefs, mund të shikoni vëllimin e kërkimit të këtyre kamareve. Popullariteti i disa termave mund t'ju frymëzojë me disa ide për një produkt më të shitur.

Zgjidhni produkte për të shitur

Pasi të zgjidhni një kamare, do t'ju duhet të dilni me idetë e produktit. Në mënyrë ideale, produkti juaj duhet të jetë në kërkesë të lartë. Mund të zgjidhni ngjitëse të thjeshta, çorape të personalizuara, mbulesa telefoni të printuara, çanta dhe bluza.

Gjëja më e mirë për të bërë është të kërkoni një katalog produktesh në kërkesë që ka një boshllëk në treg me një sasi të konsiderueshme interesi. Shumica e produkteve tashmë ekzistojnë, prandaj sigurohuni që t'u jepni produkteve tuaja një kthesë krijuese për klientët e rinj.

Platforma të tjera për të gjetur produkte në trend janë Etsy ose Amazon. Ju gjithashtu mund të kërkoni ide në platformat e mediave sociale si X, Facebook dhe Instagram.

Krijoni një LLC

Pasi të keni vendosur se çfarë produkti do të shisni, do t'ju duhet të regjistroni biznesin tuaj. Struktura më e mirë e biznesit për këtë lloj biznesi është një LLC.

Si një biznes online, regjistrimi i një US LLC vjen me një mori përfitimesh, të tilla si; besueshmëria me klientët, furnitorët dhe partnerët, aksesi në tregun e SHBA, arkëtimet duke përdorur përpunues pagesash në SHBA që janë shumë më të shpejtë dhe më të besueshëm, trajtim tatimor i favorshëm për shërbimet online dhe shumë më tepër.

Ju mund të krijoni një LLC dhe filloni biznesin tuaj me doola, nga kudo në botë, në më pak se pesë minuta.

Puna në dizajne

Më pas, është koha për t'u fokusuar në modelet e produkteve dhe për t'i bërë ato unike për të tërhequr klientët. Ju duhet t'u jepni konsumatorëve një arsye për të dëshiruar produktin tuaj në krahasim me markat e tjera. Nëse dizajni juaj bie në sy, klientët do të tundohen të bëjnë një porosi.

Krijoni tabela humori për produktet tuaja dhe provoni disa përpara se të finalizoni. Nëse keni nevojë për ndihmë në departamentin e dizajnit, mund të punësoni një profesionist të pavarur në internet për t'ju ndihmuar të krijoni dizajne unike.

Zgjidhni një platformë për integrim

Printify lejon integrimin me disa dyqane online. Ekzistojnë dy mundësi të ndryshme për të shitur mallra të printuara sipas kërkesës; zgjedhja e një tregu të krijuar tashmë ose krijimi i një dyqani të ri e-Commerce.

Disa opsione të tregut përfshijnë Etsy, Ebay dhe PrestaShop. Ju gjithashtu mund të krijoni një platformë eCommerce duke krijuar faqen tuaj të internetit dhe dyqan duke përdorur Shopify ose WooCommerce.

Vendosja e dyqanit

Pasi të zgjidhni një platformë shitjeje, konfiguroni dyqanin duke shtuar informacion të detajuar në faqen e internetit. Shumica e platformave kanë mjete dhe ndërfaqe miqësore për përdoruesit për të krijuar dyqanin ose mund të merrni ndihmën e një profesionisti.

Disa platforma kanë shabllone të personalizueshëm, video për të bërë dhe dyqane të para-ndërtuara.

Zgjidhni një furnizues

Furnizuesi juaj do të jetë shtylla kurrizore e biznesit, prandaj sigurohuni që të zgjidhni dikë që garanton cilësinë e produktit, dërgimin dhe dorëzimin në kohë.

Ne rekomandojmë përdorimin Printify. Kjo platformë printimi sipas kërkesës ka ndihmuar biznese të ndryshme të shesin dizajne me porosi. Nga printimi te transporti, Printify i menaxhon këto detyra me lehtësi.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni në Printify, të krijoni një llogari dhe të filloni të shisni.

Kontrolli i cilësisë së produktit

Të mësuarit se si të filloni një biznes të printuar sipas kërkesës përfshin t'i kushtoni vëmendje cilësisë së produktit. Ekzekutimi i dizajnit dhe cilësisë së produkteve tuaja do të ndikojë drejtpërdrejt në shitjet. Gjithmonë inspektoni cilësinë e disa mostrave paraprakisht.

Produktet me cilësi të lartë do t'ju ndihmojnë të krijoni një emër marke dhe besimin e klientit. Klientë të lumtur do të thotë një biznes i lumtur!

Marketingu i produktit

Pasi të keni krijuar një dyqan online, është koha për të filluar marketingun e produktit tuaj. Këtu janë disa mënyra se si mund të tregtoni biznesin tuaj:

mediat sociale

Krijoni llogari në platformat e mediave sociale si Instagram, Facebook, X dhe YouTube. Ju mund të lidhni të gjitha llogaritë për të siguruar trafikun ndër-platformë. Shtoni përmbajtje përkatëse në këto platforma, duke angazhuar audiencën me modelet e produkteve, veçoritë dhe mënyrën e përdorimit të tyre.

Optimizimi i dyqanit

Përdorni Google Keyword Planner për të optimizuar SEO-në dyqanin tuaj. Kur një klient kërkon duke përdorur fjalë kyçe të caktuara, dyqani juaj do të shfaqet në krye dhe do të gjenerojë më shumë klientë.

Marketingu me ndikim

Nëse dëshironi të bëni marketing me ndikim, zgjidhni një influencues të mediave sociale bazuar në audiencën tuaj të synuar. Përkrahjet mund të konvertojnë drejtpërdrejt shikuesit në blerës.

Strategjia e përmbajtjes

Përdorni blogje, artikuj dhe rekomandime në faqen e internetit për të promovuar produktin. Sigurohuni që informacioni të jetë i besueshëm dhe t'i kontribuojë lexuesve, ndërkohë që i tregtoni produktet.

Si mund të krijoj një llogari Printify?

1. Shko te Printify.com dhe klikoni butonin "Regjistrohu" që ndodhet në këndin e sipërm djathtas të faqes.

2. Do t'ju kërkohet të shkruani emrin, adresën e emailit dhe të krijoni një fjalëkalim për llogarinë tuaj.

3. Pasi të keni krijuar llogarinë tuaj, mund të hyni në panelin e kontrollit Printify. Nga atje, ju mund të konfiguroni profilin tuaj duke shtuar detaje personale dhe të biznesit, si emri i dyqanit dhe fotografia e profilit.

4. Për të filluar shitjen e produkteve, do t'ju duhet të lidhni llogarinë tuaj Printify me një platformë e-commerce si p.sh. Shopify, WooCommerce ose Etsy. Shkoni te seksioni "Dyqani im i ri" dhe klikoni "Lidhu" për të lidhur dyqanin tuaj me platformën tuaj të zgjedhur.

5. Shfletoni katalogun e produkteve të Printify, zgjidhni artikujt që dëshironi të shisni dhe ngarkoni modelet tuaja. Ju gjithashtu mund të përdorni gjeneratorin model të Printify për të krijuar imazhe produkti për dyqanin tuaj online. Shfletoni katalogun e produkteve të Printify, zgjidhni artikujt që dëshironi të shisni dhe ngarkoni modelet tuaja. Ju gjithashtu mund të përdorni gjeneratorin model të Printify për të krijuar imazhe produkti për dyqanin tuaj online.

6. Zgjidhni çmimin e shitjes për produktet tuaja, duke marrë parasysh kostot e prodhimit dhe transportit. Rishikoni opsionet e transportit të ofruara nga ofrues të ndryshëm printimi për të zgjedhur përshtatjen më të mirë për dyqanin tuaj.

7. Pas konfigurimit të produkteve dhe modeleve tuaja, mund t'i publikoni në dyqanin tuaj të tregtisë elektronike. Pasi produktet tuaja të jenë të disponueshme, klientët mund të fillojnë të bëjnë porosi.

8. Kur klientët bëjnë porosi, ato do të dërgohen automatikisht në Printify për prodhim dhe transport. Ju mund të gjurmoni statusin e porosisë dhe të menaxhoni biznesin tuaj përmes panelit të kontrollit Printify.

Ndërtimi i biznesit tuaj me Printify

Tani i keni të gjitha detajet se si të filloni një biznes të printuar sipas kërkesës në disa hapa të thjeshtë. Pavarësisht nëse dëshironi të zgjeroni biznesin tuaj aktual me Printify ose keni një ide unike dizajni, platforma ofron shërbime të përshtatshme.

Me veçori të tilla si integrimi i dyqaneve të tregtisë elektronike, shërbimet bazë falas dhe produkte cilësore të besueshme, Printify mund t'ju ndihmojë të ndërtoni biznesin tuaj.

FAQs

Sa kushton Printify?

Shitësit mund të krijojnë një llogari falas në Printify. Ata paguajnë vetëm për porositë dhe transportin. Printify ofron gjithashtu një plan premium me abonime mujore (29 dollarë) dhe vjetorë (299 dollarë) me përfitime të tilla si 20% ulje në produkte.

Cilat janë opsionet e transportit të Printify?

Printify ka opsione transporti si Ekonomia, Standardi, Prioriteti dhe Express. Transporti ekonomik fillon nga 3.99 dollarë dhe transporti standard do të fillojë nga 6.49 dollarë. Megjithatë, kostoja e saktë e transportit do të varet nga furnizuesit dhe destinacioni.

Transporti me përparësi llogaritet individualisht sipas porosisë. Transporti Express do të fillojë nga 7.99 dollarë për artikull. Meqenëse Printify nuk ofron transport falas, do t'ju duhet ta merrni parasysh këtë gjatë vendosjes së çmimeve të produkteve.

Cilat janë opsionet e mira bankare?

Nëse po regjistroni biznesin tuaj si një US LLC, këtu janë rekomandimet tona për bankat:

  • Citibank

  • Banka e Amerikës

  • Wells Fargo (Shumë miqësor me të huajt)

  • JP Morgan Chase
  Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

  Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

  Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.