Nga fillimi në fund: Udhëzuesi përfundimtar për shitjen në eBay

Themeluar në vitin 1995, eBay ka ekzistuar që nga fillimi i bumit të internetit. Ndryshe nga shumë prej konkurrentëve të tij të hershëm, eBay është rritur me sukses në një platformë tregtare të krijuar me mbi 20 miliardë dollarë aktive, mbi 11,000 punonjës dhe rreth 2 miliardë transaksione ditore. 

Ju mund të shesni gjithçka, nga makinat tek rrobat e përdorura në eBay. Tregu i krijuar, mjetet e integruara të marketingut dhe mundësitë e ndryshme të shitjes e bëjnë atë një platformë fitimprurëse për sipërmarrësit dhe pronarë të afarizmave të vegjël. Lexoni për një udhëzues të plotë për shitjen në eBay.

A ia vlen ende shitja në eBay?

Shitja në eBay ia vlen! Ju fitoni akses në miliona mundësi për të arritur klientët. Nga ofertat unike, të veçanta të produkteve te artikujt e njohur si telefonat inteligjentë, kompjuterët ose lodrat e lakmuara, tregu i fuqishëm i eBay e bën atë një të fuqishëm mjet për të ndërtuar një biznes. Nga një ngutje anësore për nënat që qëndrojnë në shtëpi për një karrierë me kohë të plotë, ja pse duhet të konsideroni shitjen në eBay.

Platforma e krijuar 

Me sistemin e tij të vlerësimit për blerësit dhe shitësit, ju mund të krijoni shpejt besueshmërinë e dyqanit duke përfituar nga platforma e besuar e eBay. eBay ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë dhe është një treg i besuar dhe i njohur në internet. Kjo mund të ndihmojë në ndërtimin e besueshmërisë për shitësit dhe të tërheqë më shumë blerës ndërsa ndërtoni biznesin tuaj.

Lehtësia e përdorimit

Mund të krijoni një llogari në eBay dhe të filloni të shisni brenda një ore. Është kaq e thjeshtë të hapësh një llogari dhe të fillosh të listosh artikujt. eBay ofron një platformë miqësore për përdoruesit me mjete dhe burime për të ndihmuar shitësit të listojnë dhe menaxhojnë produktet e tyre. Është relativisht e lehtë për shitësit të krijojnë dyqanin e tyre në internet, të optimizojnë listat e produkteve dhe të fillojnë të shesin. 

Fleksibiliteti

eBay ofron opsione si për listat e stilit të ankandit ashtu edhe për listimet me çmime fikse. Kjo i lejon shitësit të zgjedhin formatin e shitjes që i përshtatet më së miri produkteve të tyre dhe strategjisë së biznesit. Shumë shitës listojnë si çmimin e shitjes "blej tani" dhe ankand, duke i lejuar blerësit e interesuar të anashkalojnë ankandin dhe të blejnë me çmimin e synuar të shitësit. 

Vitet e fundit, eBay ka shtuar një karrocë blerjesh, duke e bërë më të lehtë për përdoruesit blerjen dhe blerjen e artikujve me çmime të përcaktuara si një vitrinë të integruar. 

Tarifat e ulta

Ndërsa do t'ju duhet të paguani tarifa, tarifat e eBay për shitjen e produkteve janë përgjithësisht më të ulëta se platformat e tjera të tregtisë elektronike. Kjo mund të përfitojë bizneset e vogla ose individët që kërkojnë të shesin produktet e tyre pa shkaktuar kosto të larta. eBay ju lejon të hapni kompaninë pa kostot e krijimit të faqes tuaj të internetit dhe gjithashtu thjeshton përpunimin e pagesave dhe kontabilitetin për bizneset e vogla. 

Shitjet ndërkombëtare

eBay u mundëson shitësve të arrijnë klientët globalisht, duke e bërë atë një platformë të shkëlqyer për bizneset që të zgjerojnë shtrirjen e tyre përtej tregut lokal. Ju mund të listoni një produkt dhe të vendosni se ku jeni të gatshëm të dërgoni. Për shembull, ju mund të listoni produkte vetëm për blerësit amerikanë, për SHBA dhe Kanada, ose ndërkombëtarisht. Ju mund të zgjidhni vendet ku jeni të gatshëm të dërgoni dhe të vendosni tarifat e duhura të transportit ose të zgjidhni llogaritjet automatike të tarifave të transportit. 

Niche Markets

eBay ofron kategori dhe nënkategori të ndryshme, duke i lejuar shitësit të synojnë tregje të veçanta. Kjo mund të jetë e dobishme për shitësit me produkte unike ose të specializuara. Edhe për shitësit me artikuj të njohur, kategoritë dhe nënkategoritë mund t'i ndihmojnë blerësit potencialë të gjejnë produktin tuaj, për sa kohë që jeni të kujdesshëm për ta renditur atë në kategorinë e duhur!

Si të bëheni një shitës eBay

Është falas të bëhesh shitës në eBay. Nëse tashmë keni një llogari në eBay, mund ta përdorni atë për të filluar shitjen e artikujve. Ose, mund të zgjidhni të hapni një llogari të re dyqani. Sido që të jetë, një konfigurim i llogarisë eBay duhet të zgjasë vetëm disa minuta. Duhet të jeni të paktën 18 vjeç për të krijuar një llogari në dyqanin eBay dhe për të filluar shitjen.

Për listat e eBay për shitësit e vegjël, është falas të listoni artikujt. Ju do të paguani tarifat e eBay vetëm kur artikulli shitet. Për shitësit me më shumë se 250 listime artikujsh në muaj, do t'ju duhet të paguani një tarifë futjeje ose listimi prej 0.35 dollarësh për artikull. 

Si të shesësh në eBay në 8 hapa

Këtu janë hapat që mund të ndërmerrni për të filluar shitjen në eBay.

1. Vendosni se çfarë të shesni

Hulumtimi i produktit është i rëndësishëm për të ndërtuar biznesin tuaj. Ndërsa mund të filloni duke shitur artikuj të papërdorur në gjendje të mirë rreth shtëpisë tuaj, do të dëshironi të përqendroheni në zonat e veçanta me kthimet më të mira. Ju gjithashtu do të dëshironi të konsideroni se si i merrni artikujt dhe llogaritni marzhet e fitimit.

Mund të shesësh pothuajse çdo gjë në eBay. Këtu janë kategoritë më të shitura të eBay për t'ju bërë të filloni kërkimin e produkteve për të shitur:

 • Shtëpia dhe kopshti (pajisje të vogla kuzhine, pajisje për ngrohje, ftohje dhe ajër, materiale ndërtimi)
 • Shëndeti dhe bukuria (aroma, vitamina dhe minerale)
 • Veshje, këpucë dhe aksesorë
 • Mallra sportive (biçikleta dhe pjesë përbërëse të biçikletave, pjesë dhe veshje)
 • Bojë printeri
 • Mjetet juridike bimore dhe rrëshirat
 • Artizanat (bizhuteri, rruaza guri dhe vepra artizanale me letra dhe letra)
 • Bizhuteri dhe ora (shirita, gjerdan dhe varëse për orët e dorës)
 • Aksesorë të teknologjisë dhe teknologjisë (telefonat inteligjentë, kutitë dhe kabllot)

Është e rëndësishme të konsideroni me kujdes produktet, vëllimin dhe kërkesën totale të shitjeve dhe marzhin tuaj të fitimit për të vendosur produktin më të mirë për të shitur.

2. Zgjidhni një model biznesi

Ju do të dëshironi të zgjidhni modelin tuaj të shitjes në eBay kur merrni parasysh produktet. Do të dëshironi gjithashtu krijoni një plan biznesi.

Këtu janë disa nga opsionet e disponueshme për shitësit e eBay:

 • Shitja e artikujve të përdorur: Ju mund të merrni artikuj nga dyqanet e ngarkesave, shitës të tjerë në internet ose nga familja dhe miqtë.
 • Produkte me etiketë private/etiketë të bardhë: Këto produkte të personalizuara mund të përdoren për të ndërtuar një markë. 
 • Arbitrazh me pakicë: Me këtë opsion, ju do të blini artikuj të rinj me zbritje përmes shitjeve ose shitësve me zbritje dhe do t'i shisni për më shumë në eBay. Ju mund të blini zbritje në dyqanet lokale, në Amazon, apo edhe nga faqet ndërkombëtare të eBay. 
 • me shumicë: Ndërsa tregtoni me shumicë në eBay, ju mund të shesni shumë artikuj më të mëdhenj me një zbritje të përgjithshme. 
 • dropshipping: Ju gjithashtu mund të punoni me një biznes dropshipping për të menaxhuar inventarin tuaj në eBay, duke thjeshtuar modelin e biznesit. 

3. Krijoni një llogari në eBay

Regjistrimi për një llogari në eBay është i thjeshtë. Ju do të filloni në faqen e regjistrimit. Zgjidhni një llogari biznesi (në vend se një llogari personale) në krye të faqes. Më pas, do të ndiqni kërkesat e regjistrimit.

 • Shkruani emrin tuaj dhe adresën e emailit
 • Krijo një fjalëkalim
 • Kliko "Krijo llogari"
 • Kur ju kërkohet, shkruani adresën tuaj të kontaktit dhe numrin e telefonit.

4. Vendosni mënyrën e pagesës

eBay ofron mënyra të ndryshme pagese. Ti mund te zgjedhesh:

 • Kartë krediti ose kartë debiti
 • Apple Pay
 • Google Pay
 • Fonde të shpenzueshme
 • Pagesa pas marrjes
 • PayPal
 • Kredi PayPal
 • Transferta bankare e lehtësuar nga eBay (e disponueshme vetëm në kategori të zgjedhura)

Me çdo listë të artikullit, mund të zgjidhni mënyrat e pagesës që do të pranoni.

5. Lista e artikujve

Kur listoni artikuj në eBay, fotot janë të rëndësishme për të nxjerrë në pah ofertën e produktit. Merrni parasysh marrjen e fotografive profesionale, përdorimin e imazheve falas në internet të artikullit ose të mësoni të bëni fotografi me cilësi të lartë përmes një tutoriali ose klase në internet. 

Ju gjithashtu do të dëshironi të krijoni një përshkrim të qartë të produktit me sa më shumë detaje të jetë e mundur. Një titull dhe përshkrim bindës mund të tërheqë vëmendjen e blerësve të interesuar. Ju mund të zgjidhni nga listimet e stilit të ankandit të eBay, listimet me çmime fikse ose një kombinim i të dyjave. Këtu janë hapat për të renditur një artikull:

 • Klikoni butonin "krijo listim" për të filluar krijimin e një listimi
 • Specifikoni kategoritë për t'i treguar eBay se çfarë po shitni
 • Shtoni foto dhe/ose një video
 • Shtoni një titull dhe një nëntitull të mundshëm
 • Specifikoni kategoritë e artikujve
 • Shtoni specifikat dhe variacionet e artikullit (nëse shisni artikuj të ngjashëm në një listë)
 • Përshkruani artikullin tuaj 
 • Specifikoni gjendjen e artikullit-i ri me etiketa (NWT), i ri pa etiketa (NWOT) ose i përdorur
 • Zgjidhni formatin e listimit dhe çmimin e artikullit tuaj
 • Specifikoni detajet e transportit, metodën dhe kostot

Pasi të jetë konfiguruar, mund të zgjidhni të promovoni listimet tuaja në mënyrë që t'i shohin më shumë blerës. Pastaj, kontrolloni listat dhe monitoroni performancën. Ju gjithmonë mund t'i rregulloni ose ndryshoni listimet për të arritur më shumë blerës. 

6. Krijoni një politikë kthimi

Si një shitës eBay, ju mund të zgjidhni politikën tuaj të kthimit. Disa shitës nuk do të lejojnë asnjë kthim. Të tjerët do të lejojnë kthime vetëm nëse artikulli është i prishur ose i dëmtuar. Duhet të deklaroni politikën e kthimit në listën e artikujve për të shmangur konfuzionin më vonë. 

Kur një blerës kërkon një kthim, rishikoni arsyen e tyre dhe përcaktoni nëse përputhet me politikën tuaj. Nëse po, udhëzojeni blerësin që ta kthejë artikullin dhe të sigurojë një rimbursim menjëherë pas marrjes së tij.

7. Vendosni dërgesën

Ju do të dëshironi të listoni të gjitha opsionet e disponueshme të transportit për të konfiguruar transportin. Opsionet konkurruese të transportit janë të nevojshme për të siguruar që blerësit të kenë opsionet që u nevojiten. Sipas informacionit të eBay, më shumë se 80% e klientëve kërkojnë transport falas, prandaj mendoni nëse dëshironi të ndërtoni kostot e transportit në kostot e artikujve dhe të ofroni transport falas. Ju gjithashtu mund të krijoni opsione të personalizuara transporti bazuar në vendndodhjen e blerësit. 

8. Promovoni Listimet e eBay

eBay ofron opsione për të promovuar listimet tuaja. Ju mund të përdorni veçorinë e listimeve të promovuara të eBay për të rritur dukshmërinë për listimet tuaja. Mund të përdorni pultin e reklamave, mjetin tuaj të listimit, Listimet e My eBay Active ose Seller Hub Active. Pasi të jeni atje, mund të krijoni një fushatë të re ose të konsideroni fushata të automatizuara për të promovuar listat.

Sa kushton të shesësh në eBay?

Tarifat e eBay ndryshojnë sipas artikullit. Për shitësit që listojnë më shumë se 250 artikuj në muaj, do t'ju duhet të paguani një tarifë futjeje prej 0.35 dollarë për artikull. Përveç kësaj, do t'ju duhet të paguani një tarifë për vlerën përfundimtare të artikullit.

Tarifa e vlerës përfundimtare të eBay për shumicën e artikujve është 13.25% e shumës totale të shitjes deri në 7,500 dollarë për artikull. Për pjesën e shitjes mbi 7,500 dollarë, eBay tarifon 2.35%. Për monedha dhe para letre, përqindja deri në 7,500 dollarë është e njëjtë, por eBay tarifon 7% për shumën mbi 7,500 dollarë. Tarifa maksimale e eBay për artikujt deri në 7,500 dollarë është 15%, e cila paguhet për bizhuteri, orët dhe çantat e grave. Ju mund të gjeni një përmbledhje të detajuar të Përqindjet e eBay tarifohen këtu

Këshilla dhe strategji për të maksimizuar potencialin e shitjeve në eBay

Këtu janë disa konsiderata kryesore për të maksimizuar potencialin tuaj të shitjeve në eBay. 

1. Vendosni një çmim konkurrues 

Merrni parasysh faktorë të tillë si gjendja e artikullit, rrallësia dhe vlera aktuale e tregut. Ju mund të krahasoni çmimet për artikuj të ngjashëm duke kontrolluar markën, cilësinë, markën dhe modelin. Shpesh ka një përhapje të konsiderueshme në çmimet e shitësve për të njëjtin artikull. Nëse keni mundësi të vendosni çmime në nivele të ulëta, do të merrni më shumë shitje, por gjithashtu do të shkurtoni marzhet e fitimit. Është gjithashtu e rëndësishme të merren parasysh kostot dhe tarifat e transportit për t'u siguruar që po bëni ende një fitim. 

2. Ndërtoni besim me blerës të mundshëm

Ndërtimi i besimit zbret në përmbushjen e asaj që keni premtuar dhe duke qëndruar pranë vlerës që u ofroni klientëve. Ju do të dëshironi të ofroni shërbim të shkëlqyer ndaj klientit, të dërgoni artikujt menjëherë dhe të komunikoni gjithmonë me blerësit në mënyrë profesionale dhe në kohë si pjesë e mbështetjes suaj të rregullt të klientit. 

Trajtoni menjëherë çdo problem ose ankesë për të rritur kënaqësinë e klientit dhe për të krijuar një reputacion të fortë për të krijuar një bazë besnike klientësh.

3. Monitoroni dhe optimizoni vazhdimisht listimet tuaja

Rishikoni rregullisht çmimet tuaja, fjalët kyçe dhe përshkrimet e artikujve për t'u siguruar që ato ende po tërheqin blerës të mundshëm. Do të keni mundësi të shihni se sa njerëz e shikojnë artikullin tuaj, do ta shtojnë atë në listën e tyre të shikimit ose do të bëjnë oferta. Kjo mund t'ju japë një pasqyrë të vlefshme nëse listimet tuaja po tërheqin blerës. Nëse jo, vazhdoni t'i ndryshoni ato për të arritur tregun tuaj të synuar. 

4. Përfitoni nga veglat dhe analitikat e shitësve të eBay 

Ju do të dëshironi të përfitoni nga ajo që po shisni dhe të krijoni më shumë nga ato me të cilat po angazhohen dhe blejnë blerësit. Mjetet e shitësve të eBay mund të ofrojnë njohuri të vlefshme për performancën tuaj të shitjeve, duke ju lejuar të identifikoni tendencat, të gjurmoni inventarin dhe të merrni vendime të informuara për të optimizuar strategjinë tuaj të shitjes. 

5. Jini të vetëdijshëm për politikat dhe udhëzimet e eBay

Njihuni me politikat e shitësve të eBay për të shmangur çdo çështje ose shkelje të mundshme që mund të ndikojë negativisht në llogarinë dhe reputacionin tuaj. Në përgjithësi, çdo listim në eBay duhet:

 • Ndiqni të gjitha ligjet në fuqi
 • Ndiqni Marrëveshjen e Përdoruesit të eBay
 • Ndiqni politikat e eBay
 • Respektoni të drejtat e palëve të treta

Fushat e politikave të eBay për t'u marrë parasysh përfshijnë:

 • Politikat e listimit
 • Politikat e shitjes
 • Politikat e identitetit
 • Politikat e reagimit
 • Politikat e anëtarëve

Nëse keni dyshime, mund të lexoni një përshkrim të hollësishëm të Politikat e eBay këtu

Rritja e një biznesi në eBay

A mund të bëheni një sipërmarrës në eBay? Po! Nga transporti me rënie te arbitrazhi me pakicë, eBay është një platformë ku mund të shesësh pothuajse çdo gjë. Me marzhe të forta fitimi dhe një vëllim të madh, ai mund të bëhet një biznes me kohë të plotë ose të sigurojë të ardhura shtesë. Nuk ka kufi se sa mund të shesni ndërsa ndërtoni lirinë financiare afatgjatë. 

Ndërsa rriteni si sipërmarrës, keni nevojë për ndihmë të besueshme për të siguruar sukses. Formimi i një SH.PK ofron mbrojtje nga përgjegjësia ndërsa shton besueshmëri profesionale për kompaninë tuaj. Merrni shërbimet e formimit të doola LLC si pjesë e ekipit tuaj. Me doola, ju merrni të garantuar formimin e shpejtë të LLC në çdo shtet. doola gjithashtu do t'ju ndihmojë të merrni një EIN dhe të hapni një llogari bankare biznesi, në mënyrë që të përqendroheni në kërkimin e mundësive dhe optimizimin e listimeve tuaja në eBay për të rritur shitjet.

FAQs

Sa vjeç duhet të jeni për të shitur në eBay?

Duhet të jesh të paktën 18 vjeç për të shitur në eBay. 

Si të shisni artikuj të shumtë në një listë në eBay?

Për të shitur artikuj të shumtë në një listë në eBay, zgjidhni "Blej Tani" si formatin e shitjes nën seksionin e çmimeve. Më pas, mund të zgjidhni sasinë e artikullit që keni në dispozicion për shitje. 

Sa kohë duhet për të shitur në eBay?

Nëse krijoni një listim blej tani, artikulli mund të shitet në të njëjtën ditë. Ju gjithashtu mund të krijoni një listë njëditore me një opsion ofertimi nëse jeni me nxitim. Ka periudha më të gjata të listimit prej shtatë ose 10 ditësh. 

Si mund ta mbroj veten nga mashtruesit ose blerësit mashtrues në eBay?

Për të parandaluar veten nga blerësit mashtrues ose mashtruesit, përdorni gjithmonë kanalet zyrtare të eBay, të cilat vijnë me mbrojtjen e shitësit. Asnjëherë mos pranoni çeqet si një mënyrë pagese. 

Si t'i trajtoj taksat si shitës në eBay?

Si një shitës eBay, ju do të jeni përgjegjës për raportimin e të ardhurave tuaja në deklaratën tuaj individuale të tatimit mbi të ardhurat. Ju duhet të raportoni shitjet tuaja në eBay si të ardhura nga vetëpunësimi në Programin C (Forma 1040). Flisni me një CPA ose këshilltar tatimor nëse keni dyshime se si të raportoni saktë të ardhurat tuaja në eBay për situatën tuaj tatimore. 

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.