Platformat më të mira të tregtisë elektronike për Dropshipping

Me rritjen eksponenciale të depërtimit të tregtisë elektronike, bizneset dropshipping po lulëzojnë dhe tregu pritet të jetë 301.11 miliardë dollarë deri në vitin 2024. Industria aktualisht po rritet me një CAGR e 24.39%, dhe aftësia për të filloni me kapital të ulët, dhe mungesa e kërkesave për hapësirë ​​të dedikuar operacionale ose inventar janë disa nga arsyet kryesore pas rritjes së saj. 

Lulëzimi i dropshipping ka çuar gjithashtu në shfaqjen e një morie platformash të tregtisë elektronike, si p.sh. Shopify, Wix, WooCommerce, etj. 

Me kaq shumë opsione për të zgjedhur, bërja e zgjedhjes së duhur për biznesin tuaj të dropshipping mund të jetë e frikshme, veçanërisht nëse sapo keni filluar. 

Kjo është arsyeja pse, ne kemi përpiluar një listë të platformave më të mira të tregtisë elektronike për pronarët e bizneseve dropshipping. Pra, le të gërmojmë!

Gjetja e platformave më të mira të tregtisë elektronike për Dropshipping

Përpara se të fillojmë të listojmë platformat më të mrekullueshme të tregtisë elektronike për dropshipping, është e rëndësishme të theksohet se jo çdo platformë është ndërtuar për çdo lloj produkti. Ju duhet të identifikoni nevojat tuaja për dropshipping, t'i krahasoni ato me veçoritë e ofruara nga platforma dhe më pas të bëni zgjedhjen. 

Identifikimi i nevojave tuaja për Dropshipping

Identifikoni qëllimet afatshkurtra dhe afatgjata të biznesit, si p.sh. zgjerimi në një vend të ri, të kesh mbështetje të besueshme ndaj klientit, numrin e opsioneve të pagesave, shërbimet e parcelave, etj. Më pas, kontrolloni financat tuaja aktuale, si p.sh. sa porosi bëni çdo ditë, nëse kulmet dhe uljet sezonale po ndikojnë në të ardhurat tuaja, etj. 

Më tej, duhet të kontrolloni llojin e produkteve që po shisni, numrin e kategorive të produkteve që keni dhe nëse keni nevojë për veçori të avancuara si menaxhimi i inventarit, transporti, analitika, etj.

Pasi të keni një listë/projeksion të mirëpërcaktuar të të gjithë këtyre faktorëve, mund të filloni të krahasoni portofolet e shërbimeve të platformave të ndryshme të tregtisë elektronike për dërguesit me rënie dhe të bëni zgjedhjen më të mirë për biznesin tuaj.

Gjithashtu, kontrolloni për burime të dobishme si si të filloni si dropshipper për të pasur një kuptim të plotë të ekosistemit.

Karakteristikat thelbësore për një biznes Dropshipping

Lehtësia e përdorimit

Si një dërgues me rënie, ju dëshironi të përqendroheni në shitjen e më shumë, për të rrëmbyer më shumë audiencë dhe për të menaxhuar proceset kryesore të biznesit. Prandaj, është thelbësore të keni një platformë e-Commerce që është e lehtë për t'u përdorur, ofron një sasi të madhe opsionesh personalizimi dhe ju lejon të funksiononi në një mënyrë më të mirë.

Zgjedhni një platformë që vjen me një ndërfaqe intuitive dhe të integruar të menaxhimit të panelit, dhe aftësi të integruara si marketingu, promovimet, analitika, etj. 

çmimi

Zgjedhja e një platforme të pasur me veçori është e rëndësishme, por po ashtu është edhe kontrollimi i përballueshmërisë. Kur sapo keni filluar biznesin tuaj të dropshipping dhe të ardhurat tuaja mesatare mujore mund të jenë më të qëndrueshme, zgjedhja për një platformë të shtrenjtë mund të bëhet thjesht një pikë gjakderdhjeje. Bëni një listë të gjithçka që ju nevojitet për të filluar biznesin tuaj të tregtisë elektronike, për sa i përket veçorive dhe aftësive.

Kërkoni platforma që ofrojnë një grup të mirë karakteristikash, vijnë me versione falas të disa veçorive të avancuara dhe kanë një strukturë çmimi fleksibël. Kjo do t'ju lejojë të zgjeroheni organikisht, pa gërryer linjat tuaja përfundimtare. 

Integrimet e furnizuesve

Kontrolloni gjithmonë për llojin dhe numrin e integrimeve të furnitorëve që ofron platforma. Pasja e një numri të madh integrimesh do t'ju mundësojë të punoni me palë të shumta, të zhbllokoni një gamë të gjerë opsionesh pagese dhe të menaxhoni gjithçka nga një platformë e vetme.

Shopify është një platformë e shkëlqyer në këtë drejtim pasi vjen me më shumë se 6000 integrime të llojeve të ndryshme që ju lejojnë të zhbllokoni operacionet e biznesit vërtet pa probleme.

Shkallëzueshmëria

Ndërsa biznesi juaj rritet, kategoritë e produkteve tuaja do të zgjerohen dhe do t'ju duhet gjithashtu më shumë oferta specifike për biznesin, si p.sh. analitikë marketingu, analiza të klientëve, marketing me email, etj. Gjithashtu, mund të kërkoni për funksione të avancuara të menaxhimit dhe zgjerimit të dyqaneve në internet. 

Prandaj, kërkoni një platformë e-Commerce që evoluon me biznesin tuaj dhe ju lejon të përmirësoni ose ulni abonimet dhe shërbimet tuaja sipas nevojës dhe kur kërkohet. 

Mbështetja e klientit

Kur të filloni, do të ketë disa pengesa, si konfigurimi i tregut në internet, cilësimet e integrimit dhe më shumë. Ju gjithashtu mund të gjeni veten të mbërthyer ndërsa personalizoni tregun tuaj në internet dhe mund të keni nevojë për ndihmë herë pas here. 

Kjo është arsyeja pse të kesh një sistem të besueshëm dhe të fuqishëm të mbështetjes së klientit ka shumë rëndësi. Kontrolloni llojin e infrastrukturës së mbështetjes së klientit në platformën e e-Commerce për ofertat dropshipping dhe gjithashtu konfirmoni nëse procesi i zgjidhjes së pyetjeve funksionon siç pritej apo jo. Zgjidhni atë që mendoni se funksionon më mirë për nevojat dhe preferencat e biznesit tuaj. 

Mjetet e integruara të marketingut

Me opsione të shumta për të zgjedhur, dalja në pah si biznes po bëhet më e vështirë çdo ditë që kalon. Për të pasur një audiencë të madhe, biznesi juaj duhet të ketë një prani të fortë në internet, duhet të bëni marketing përmes emailit, mediave sociale dhe platformave të transmetimit. 

Prandaj, bëhet thelbësore të zgjidhni një platformë të tregtisë elektronike dropshipping që ofron aftësi të integruara marketingu. Në këtë mënyrë ju nuk keni nevojë të paguani shtesë për mjetet e dedikuara të marketingut dhe mund të menaxhoni lehtësisht të gjitha aspektet e biznesit nga një ndërfaqe e vetme.

Platformat më të mira të tregtisë elektronike për Dropshipping

Platformat më të mira të tregtisë elektronike për Dropshipping

Tani, le të hidhemi shpejt në listën e platformave më të mira të tregtisë elektronike për dropshipping.

1. Shopify

Shopify është një nga më të mirat Platformat e e-commerce për bizneset dropshipping dhe vjen me një ndërfaqe të shkëlqyer miqësore për përdoruesit. Ai ofron mbi 6000 integrime të gjera dhe një dyqan të pasur aplikacionesh, gjë që e bën atë të përsosur për dropshippers që sapo kanë filluar.

Features shquar:
 • Katalogu dhe listimet e produkteve, vitrina celulare, katalogu dhe listimet, marka, etj.
 • Rimëkëmbja e braktisur e karrocës
 • Rekomandime të personalizuara, veçori të SEO, promovime dhe zbritje
Pro: 
 • Lehtë për të vendosur inventar dhe produkte
 • Menaxhimi më i lehtë i produktit
 • Analitika dhe menaxhimi i përvojës së klientit
Cons: 
 • Përshtatjet e avancuara mund të vijnë me disa kurbë mësimi, veçanërisht për përdoruesit jo teknikë
çmimi: 

Ekzistojnë katër plane për të zgjedhur, dhe plani bazë fillon me 29 dollarë në muaj kur faturohet çdo vit.

2. BigCommerce

BigCommerce është një platformë kryesore dropshipping eCommerce që vjen me mjete të avancuara për analitikë, marketing dhe dizajn. Platforma ofron integrime të shumta me palët e treta, duke përfshirë portat kryesore të pagesave dhe aplikacionet dropshipping. Pra, nëse shisni produkte thelbësore të tregtisë elektronike në gjeografi të ndryshme, kjo është platforma më e mirë për ju.

Features shquar: 
 • Norma më të ulëta të kartës së kreditit dhe përvoja të arkëtimeve plotësisht të personalizueshme
 • Aftësia për të menaxhuar vitrina të shumta ndërkombëtarisht nga një llogari e vetme
 • Një grup i gjerë integrimesh
 • Shisni produkte me pakicë dhe shumicë përmes një ose shumë dyqanesh (shitje B2C dhe B2B)
Pro: 
 • Komplet mahnitës i veçorive me personalizim të lehtë
 • Jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur dhe punonjës të rinj në bord
 • Vlera financiare e mahnitshme për sa i përket funksionaliteteve të tregut dhe veçorive të nivelit fillestar
Cons:
 • Për sa i përket faturave, konfirmimeve dhe emaileve, platforma është më pak fleksibël
 • Konfigurimet e avancuara, të tilla si një meny rënëse për zgjedhjen e nivelit SKU, si madhësitë e veshjeve mund të jenë të vështira
 • Mbështetje dhe zgjidhje e vështirë për klientët
çmimi: 

Ekzistojnë tre plane për të zgjedhur dhe plani bazë ka një çmim prej 29.95 dollarë në muaj. 

3. WooCommerce

Është një platformë e-commerce me burim të hapur për dropshipping, zhvilluesit dhe tregtarët që vjen me një grup karakteristikash mahnitëse dhe është një nga opsionet më të mira për të zgjedhur. Platforma ju lejon të merrni zgjidhje me porosi për dyqane me volum të lartë dhe të krijoni dyqane për palët e tjera dhe është shumë e zgjerueshme. 

Features shquar: 
 • Konfigurim i shpejtë, ndërfaqe intuitive e përdoruesit, integrime fleksibël dhe të sigurta me mbi 140 porta specifike për rajonin për të zgjedhur, të tilla si WooPayments, PayPal, Square, Stripe, Amazon Pay dhe më shumë.
 • Ndërfaqe e përgjegjshme me aftësi të menaxhimit të porosive në lëvizje.
 • Veçori të avancuara si llogaritjet e automatizuara të taksave, opsionet për të printuar etiketa në shtëpi dhe tarifat e transportit të drejtpërdrejtë nga operatorët kryesorë.
Pro: 
 • Lehtë për t'u menaxhuar dhe integrime pa mundim
 • Përshtatje të pashembullta 
 • Siguri e fortë dhe një komunitet i madh
Cons:
 • Punon vetëm për faqet e internetit të WordPress
 • Ajo vjen me një kurbë të lehtë të të mësuarit për fillestarët
 • Mund të jetë pak e shtrenjtë për bizneset që po fillojnë
çmimi: 

Çmimi varet nga lloji i veçorive që kërkoni, të tilla si temat, domeni, hostimi, etj. 

4. Dropshipping DSers-AliExpress

Asgjë nuk mund ta mposht AliExpress kur bëhet fjalë për shumëllojshmërinë dhe komunitetin e produkteve. Platforma e shitjes me pakicë në internet përmban më shumë se 100 milionë produkte, kështu që ju mund të shesni pa asnjë rezervë për ndonjë shqetësim në lidhje me kategoritë e produkteve që keni. 

Features shquar: 
 • Zgjedhja e furnizuesit me një klikim dhe hartëzimi i shpejtë i porosive me shumicë tek furnitorët e shumtë
 • Hartoni furnizues të shumtë në një variant të produkteve tuaja
 • Përditësimet automatike të statusit të porosive, menaxhimi i aksioneve dhe çmimi. 
Pro: 
 • Gjurmimi dhe sinkronizimi i automatizuar me PayPal
 • Dyqane të shumta Shopify nën një llogari
 • Importoni dhe modifikoni produkte falas
Cons:
 • Nuk ka përditësime të automatizuara të çmimeve
 • Meqenëse listat e produkteve janë masive, është e vështirë të sigurohet se unike e produktit
 • Plani falas nuk ju lejon të shtoni staf të ri
çmimi: 

Nuk ka çmim për deri në 3,000 produkte, dhe plani i avancuar fillon me 19.90 dollarë në muaj.

5. Squarespace

Squarespace është një tjetër platformë kryesore e tregtisë elektronike për bizneset dropshipping, e cila ofron modele tërheqëse vizualisht ndërfaqe intuitive të përdoruesit dhe është e përkryer për bizneset që kërkojnë vitrina estetike dhe dizajnere. 

Features shquar: 
 • Shumëllojshmëri integrimesh të palëve të treta, si ShipStation, Printful, Spocket, etj.
 • Analitika e faqes dhe veçoritë e integruara të marketingut
 • E përkryer për të gjithë ata që duan të shesin çdo gjë, duke filluar nga kurset tek produktet
Pro: 
 • Modele të shkëlqyera të paracaktuara të vitrinës
 • Manipulim dhe redaktim i lehtë i grafikës, i cili është i përsosur për bizneset dropshipping
 • Karakteristikat e blogimit
Cons:
 • Të gjitha veçoritë e avancuara paguhen dhe nuk përfshihen në planet bazë.
 • Mund të jetë e shtrenjtë pasi tarifa fillestare nuk përfshin tarifën e konfigurimit.
 • Nuk ofron shitje me shumë monedha.
çmimi: 

Janë gjetur plane dhe plani bazë fillon me 25 dollarë në muaj.

6. SaleHoo

SaleHoo është gjithashtu një nga platformat më të mira për dërguesit që dyfishohen si një mjet kërkimi dhe drejtori furnizues për shitësit me shumicë dhe dyqanet e tregtisë elektronike. Baza e të dhënave të SaleHoo vjen me më shumë se 8000 furnizues dropshipping dhe shpërndarës me shumicë me një gamë të gjerë produktesh.

Features shquar: 
 • Qasje e lehtë në Laboratorin e Kërkimit të Tregut për të marrë të dhëna dhe njohuri mbi shitjet për produktet tuaja. 
 • Ju mund të kontrolloni se sa mirë po performojnë produktet nëpër kanale të tjera, si Amazon dhe eBay, përpara se t'i shtoni ato në dyqanin tuaj. 
 • Mund të faktorizoni lehtësisht disponueshmërinë e produktit pasi platforma ju lejon të shihni se sa shitës të tjerë me pakicë po ofrojnë produktin.
Pro: 
 • Asnjë tarifë e fshehur me një garanci 60-ditore për kthimin e parave (pa pyetje)
 • Hulumtime fantastike të tregut si modelet e klientëve, etj.
 • Paraqitje e mahnitshme e markës, mbështetje e fuqishme ndaj klientit dhe trajnim.
Cons:
 • Tarifa e tregut për shitjen në platformat e palëve të treta.
 • Mund të jetë i kushtueshëm për bizneset që po fillojnë.
 • Ju duhet të shesni nëpër tregje të palëve të treta, dhe kjo nuk është falas. 

Nëse planifikoni të vazhdoni me SaleHoo, ju rekomandojmë të kontrolloni udhëzuesit tanë të detajuar duke shitur në Amazon duke shitur ne eBay për një kuptim më të plotë.

çmimi: 

Duhet të paguani 67 dollarë për akses njëvjeçar, ndërsa aksesi gjatë gjithë jetës është 127 dollarë.

7. Xhepi

Spocket është një tjetër platformë e mrekullueshme e tregtisë elektronike për bizneset dropshipping që vjen me një gamë të gjerë tregtarësh me shumicë, shumica e të cilëve janë të vendosur në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Nëse keni një dyqan ndërkombëtar, mund të gjeni edhe tregtarë nga Azia, Australia, Kanadaja dhe Brazili.

Features shquar: 

 • Aplikacioni Spocket ju lejon të shfletoni produktet tregtare.
 • Aplikacioni Spocket ju lejon të shtoni produkte në dyqanin tuaj Shopify me një klik.
 • I gjithë procesi i porosisë është i automatizuar dhe ju mund t'i dorëzoni porositë në pikën e blerjes. 
Pro: 
 • Gjenerimi i personalizuar i faturës. 
 • Koha e shpejtë e transportit për furnizues të zgjedhur dhe vendndodhje të klientëve.
 • Ju gjithashtu mund të zgjidhni paketimin e markës për porositë tuaja.
Cons:
 • Mund të jetë i kushtueshëm për biznesin e ri, veçanërisht sepse veçori të tilla si faturat e markës janë të disponueshme në planet Pro.
 • Plani Pro ofron më pak produkte me çmime më të larta në krahasim me platformat e tjera. 
 • Mungojnë veçoritë e avancuara të dropshipping si vlerësimet automatike të normës së taksave.
çmimi: 

Ekzistojnë tre plane me pagesë për të zgjedhur. Plani bazë fillon me 24 dollarë në muaj dhe ekziston gjithashtu një plan falas që vjen me veçori të kufizuara.

Krijimi i një LLC për biznesin tuaj Dropshipping

Krijimi i një LLC për biznesin tuaj Dropshipping

Përpara se të filloni biznesin tuaj të dropshipping, duhet zgjidhni një strukturë biznesi për organizatën tuaj. Ekzistojnë lloje të ndryshme të strukturave të biznesit, të tilla si SH.PK, C Corporations, S Corporations, etj. SH.PK është një zgjedhje e popullarizuar në mesin e themeluesve këto ditë, veçanërisht për shkak se i mban të mbrojtura asetet personale nga detyrimet e organizatës së biznesit. 

A duhet të krijoj një LLC apo një C Corp? 

LLC dhe C Corps janë dy zgjedhje të zakonshme për strukturat e biznesit, por ato kanë dallime të rëndësishme për sa i përket mënyrës se si funksionojnë. Një SH.PK është një ent biznesi përçues, që do të thotë humbjet e biznesit dhe fitimet kalohen përmes deklaratave tatimore personale të pronarëve të biznesit. 

Ndërsa kjo i ndihmon ata të shmangin taksimin e dyfishtë, ata mund t'i mbajnë të sigurta asetet e tyre personale nga çdo detyrim i biznesit. Nga ana tjetër, një C Corp është një entitet i veçantë biznesi që kërkon paraqitje të veçantë tatimore dhe aksionarët duhet të paguajnë taksa të dyfishta - taksa mbi të ardhurat personale dhe taksat e biznesit. Kjo është kështu sepse të ardhurat nga fitimet e biznesit duhet të tatohen veçmas. 

Më tej, një C Corp vjen me një strukturë formimi dhe raportimi më kompleks në krahasim me SH.PK-të. Prandaj, ju rekomandojmë të zgjidhni një strukturë LLC për biznesin tuaj dropshipping, veçanërisht nëse jeni duke filluar ose dëshironi të operoni biznesin në SHBA nga ndonjë vend i huaj. 

Nëse dëshironi të zgjeroni biznesin tuaj më vonë dhe dëshironi të dilni publike, mund ta ndryshoni strukturën e biznesit tuaj në një C Corp.

Si të krijoni një LLC

Krijimi i një LLC mund të jetë një proces kompleks pasi vjen me konsiderata të shumta, të tilla si gjendja e formimit, zgjedhja e një emri për LLC-në tuaj, punësimi i një organizatori të LLC-së dhe një agjenti të regjistruar, depozitimi i Artikujt e Organizatës, duke krijuar një marrëveshje funksionimi, duke marrë EIN-in tuaj, etj. 

Duke qenë se i gjithë procesi mund të bëhet i ndërlikuar, ne rekomandojmë të investoni në disa ofrues shërbimesh me reputacion të formimit të biznesit, si p.sh. doola. doola është një platformë unike biznesi në një kuti që vjen me zgjidhje të ndryshme biznesi të zhvilluara për themeluesit, si doola Money, kontabiliteti, depozitimi i taksave, Paketa e Pajtueshmërisë totale, Etj

Ju mund të filloni një biznes në SHBA nga kudo në botë me doola si partnerin tuaj dhe mund të vendosni dokumentacionin dhe formalitetet e biznesit tuaj në auto-pilot. Ekspertët e taksave të Doola ju lejojnë të drejtoni biznesin tuaj me liri të plotë nga kudo në botë, duke siguruar që zbritjet tuaja të qëndrojnë maksimale dhe biznesi juaj të qëndrojë në përputhje. 

Për më shumë informacion, merrni një konsultë falas me ekspertët tanë tani!

Faqja e internetit e doola është vetëm për qëllime informacioni të përgjithshëm dhe nuk ofron këshilla zyrtare ligjore ose tatimore. Për këshilla tatimore ose ligjore, ne jemi të lumtur t'ju lidhim me një profesionist në rrjetin tonë! Ju lutemi shikoni tonën Kushtet Politika e privatësisë. Faleminderit dhe ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni me çdo pyetje.

Filloni biznesin tuaj të ëndrrave dhe mbajeni atë 100% në përputhje

Kthejeni idenë tuaj të ëndrrave në biznesin tuaj të ëndrrave.